Share

حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به گزارش سالانه ایالات متحده و «حامی تروریسم» خواندن ایران، بیانیه‌ای در هشت‌بند منتشر کرد و در آن متحدان آمریکا را «بزرگ‌ترین حامیان تروریسم» خواند.

Hossein-Jaberi-Ansari

عکس از آرشیو – حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، جابری انصاری در این بیانیه که یکشنبه ۱۶ خرداد منتشر شد گزارش جدید سالانه وزارت امور خارجه آمریکا درباره تروریسم را «تمسخر واقعیت‌های آشکار» خواند و گفت که این گزارش «بهترین سند برای بی‌اعتباری گزارش‌های وزارت امور خارجه آمریکا» است.

در این بیانیه، جمهوری اسلامی به عنوان «جدی‌ترین و مؤثرترین نیروی مقابله با تروریسم» خوانده شده و از سیاست‌های ایالات متحده آمریکا به دلیل «حمایت عملی از رشد افراط‌گرایی و تروریسم و چشم بستن بر حمایت‌های مالی و سیاسی عربستان سعودی و دیگر متحدانش از گسترش این پدیده شوم» انتقاد شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود درباره تروریسم در سال ۲۰۱۵، که ۱۳ خرداد منتشر کرد، ایران را در مقام اول دولت‌های حامی تروریسم در جهان قرار داد.

جابری انصاری در این بیانیه به نقش ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه پرداخت و برخورد آمریکا را با مسأله تروریسم «دوگانه، ریاکارانه و تبلیغاتی» توصیف کرد. ‌

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش اخیر خود ، کمک‌های مالی و تجهیزاتی ایران به حزب‌الله لبنان، دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، شبه نظامیان در بحرین و عراق و حماس را از جمله اقدامات ایران در «حمایت از تروریسم» برشمرد.

ایران هر ساله به گزارش‌های سالانه وزارت امور خارجه آمریکا و قرار گرفتن در فهرست کشورهای تروریستی واکنش نشان می‌دهد و آن را اتهام‌های واهی دانسته، حمایت از تروریسم را رد می‌کند.

دولت آمریکا ایران را به دلیل «حمایت از تروریسم» در تحریم‌ قرار داده است و برخی از بانک‌های اروپایی و آمریکایی با وجود اجرایی شدن برجام هم‌چنان با ایران وارد معامله نمی‌شوند.

بیشتر بخوانید

تروریست‌های دولتی یا دولت‌های تروریست؟

چرا بانک‌های اروپایی وارد معامله با ایران نمی‌شوند؟

Share