Share

بچه لاک‌پشت‌های پوزه‌عقابی که تازه سر از تخم بیرون آورده‌اند، در حالی تن به موج‌های خلیج فارس می‌سپارند که باید راه طولانی‌ای را در آب‌های اقیانوس‌ها بپیمایند و بسیاری از آنها در این سفر جان خود را از دست خواهند داد.

لاک‌پشت‌های پوزه‌عقابی همزمان با آغاز فصل بهار در ساحل جزیره کیش تخم‌گذاری می‌کنند. اکنون پس از گذشت دو ماه از تخم‌گذاری، لاک‌پشت‌های متولدشده زندگی جدیدشان را در آب‌های اقیانوس آغاز خواهند کرد.

لاک‌پشت پوزه‌عقابی از جمله گونه‌های لاک‌پشتان دریایی است که در لیست قرمز «سازمان جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی» (IUCN)ست و به‌عنوان گونه در معرض خطر انقراض معرفی شده‌ است. این گزارش تصویری در مورد سفر لاک‌پشتان پوزه‌عقابی است که از جزیره کیش آغاز می‌شود.

سایت حفاظت‌شده لاک‌پشت‌های کیش میزبان تولد اولین بچه لاک‌پشت‌های پوزه‌عقابی در سال ۹۵ بود.
اولین بچه لاک‌پشت‌های پوزه‌عقابی سایت حفاظت‌شده کیش شامگاه ۱۵ خرداد متولد شد.
تخم‌گذاری لاک پشت‌ها در جزیره کیش همه‌ساله از اواخر اسفند آغاز می‌شود و تا اواسط خرداد ادامه دارد.
بیرون آمدن نوزادان لاک‌پشت‌ها از تخم نیز از اوایل خرداد آغاز و تا اواخر مرداد ادامه دارد.
اصلی‌ترین محل تخم‌گذاری لاک پشت‌های دریایی در کیش، ساحلی به طول حدود ۸۰۰ متر در ناحیه جنوبی است.
سایت حفاظت‌شده دیگری نیز در ۴۵ کیلومتری ساحل جنوبی جزیره قشم قرار دارد.
محل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها فنس کشی شده و ۱۰ سالی می‌شود که با آغاز فصل زادآوری لاک پشت‌ها، حافظان محیط ‌زیست و پژوهشگران به این منطقه می‌آیند تا فعالیت‌های زادآوری لاک‌پشت‌ها را دیدبانی و مستندسازی کنند.
منطقه حفاظت‌شده به‌منظور حمایت از لاک‌پشت‌های پوزه‌عقابی، توسط اداره محیط‌ زیست سازمان منطقه آزاد کیش به‌صورت شبانه‌روزی محافظت می‌شود.
سایت لاک‌پشت‌های جزیره کیش تنها سایت حفاظت‌شده این آبزیان درکل ایران است که کارشناسان محیط زیست در فصل زادآوری ۲۴ ساعته برای برداشت اطلاعات در آن حضور دارند.
حامیان محیط زیست، کارشناسان و پژوهشگران سعی می‌کنند با حذف عوامل تهدید انسانی مانند چراغ‌های روشنایی، آلودگی‌های ساحلی و جلوگیری از برداشت تخم‌ها از این ‌گونه حفاظت شود.
با ورود لاک‌پشت‌های مادر، تمامی مراحل تخم‌گذاری - از تخم بیرون آمدن نوزادان تا حرکت لاک‌پشت‌های نوزاد به سمت دریا - توسط کارشناسان محیط زیست دیدبانی می‌شود.
کارشناسان همچنین لاک‌پشت‌ها را تگ گذاری می‌کنند. ثبت تعداد لاک‌پشت‌هایی که به ساحل کیش باز می‌گردند، برای شناسایی روند مهاجرت‌ها لازم است.
اندازه لاک‌پشت‌های نوزان و وزن تخم‌های هر لانه، اطلاعات مورد نیاز پژوهش‌هایی است که می‌خواهند وضعیت سلامت این جمعیت از لاک‌پشت‌ها را ارزیابی کنند و ریسک‌ها را کنترل کنند.
Share