Share

قرار تلگرامی عده‌ای از جوان‌های تهرانی برای جمع شدن در پاساژ کوروش (هایپر استار مارکت)، به تعطیل شدن این مجموعه خرید انجامید.

Koorosh

باشگاه خبرنگاران جوان با انتشار عکس‌هایی از این گرد‌همایی، گزارش کرده است که عده‌ای از دانش‌آموزان دهه هفتادی و هشتادی (هجری خورشیدی)، به مناسبت پایان سال تحصیلی و آغاز تابستان‌شان این قرار را برای عصر روز ۱۸ خرداد هماهنگ کرده‌ بودند.

قرار پاساژ کوروش که در غرب تهران (بزرگراه شهید ستاری) واقع است با دخالت نیروی انتظامی همراه شده و شنیده‌ها حاکی‌ست که برای متفرق کردن جمعیت، گاز اشک‌آور شلیک شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان علت دخالت پلیس را ازدحام جمعیت و ایجاد ترافیک در اطراف پاساژ عنوان کرده و از «هدایت شدن آن‌ها به سمت منزل‌شان» خبر داده است.

عکس‌ها و فیلم‌هایی از این گرد‌همایی در فضای مجازی دست به دست می‌شود که با واکنش‌های متفاوت کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شده است.

در حالی که عده‌ای این قبیل دورهمی‌ها و گروه سنی برگزار‌کنندگان آن را به سخره گرفته‌اند، برخی کاربران آن را نشانه پویایی و شجاعت این افراد دانسته‌اند.

از میان واکنش‌های طنز‌آمیز می‌توان به توییت کاربری به نام مهران اعلم اشاره کرد که نوشته است: «به نظر میاد یواش یواش سن تظاهرات و میتینگ توی ایران داره میرسه به زیر پونزده سال. اما سال ۵۷ که ما بچه بودیم با خانواده میرفتیم.»

در مقابل، کاربر دیگری به نام بهنام قلی‌پور به تغییرات در سبک زندگی اشاره کرده و در توییتی همدلانه با این جوانان نوشته است: «خداحافظ امر سیاسی محض برای تغییر در ایران. سلام “سبک نوین زندگی” نوپا و هماهنگ و تاثیر‌گذار.»

برخی کاربران هم از برخورد‌های امنیتی احتمالی با برگزار‌کنندگان و شرکت‌کنندگان در این قرار دسته‌جمعی ابراز نگرانی کرده‌اند. کاربری به نام سید‌سجاد روزنامه نویس در توییتر خود نوشته است: «تجربه قرار فیس‌بوکی آب‌بازی و خزبازی نشون میده که قرار #هشتادی ها در #کوروش هم سرنوشتی امنیتی خواهد یافت.»

در یکی از فیلم‌هایی که از این گرد‌همایی منتشر شده است اما گروهی از جوان‌ها با گروهی دیگر درگیری فیزیکی پیدا می‌کنند و در این میان چند دختر مورد خشونت قرار می‌گیرند.

وجه دیگری هم که در عکس‌ها و فیلم‌های منتشر شده از این قرار دسته‌جمعی به چشم می‌آید، حضور پررنگ پسر‌ها و تعداد انگشت‌شمار دختران است.

Share