Share

عفو بین‌الملل بلژیک با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی حمید بابایی، دانشجوی بورسیه دانشگاه لی‌یژ بلژیک که از مردادماه سال ۱۳۹۲در زندان‌های اوین تهران و رجایی‌شهر کرج به سر می‌برد، اعلام کرد که این زندانی سیاسی به مراقبت‌های پزشکی فوری نیاز دارد.

Hamid-Babaie

در بیانیه عفو بین‌الملل بلژیک که روز دوشنبه ۱۷خرداد ماه/ششم ماه مه منتشر شده است، در شرح وضعیت حمید بابایی نوشته شده است این دانشجوی ایرانی که در حال گذراندن دوره دکترایش در دانشگاه لی‌یژ بلژیک بوده است، در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۳ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به شش سال زندان محکوم شده است.

به گزارش عفو بین‌الملل در آگوست ۲۰۱۵ او از زندان محل نگهداری‌اش (اوین تهران)، به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شد.

عفو بین‌الملل بلژیک در بیانیه خود به مشکلات سلامتی حمید بابایی اشاره کرده و از نیاز به درمان خارج از زندان او خبر می‌دهد.

به گفته عفو بین‌الملل بلژیک او در طی مدت حبس هیچ‌گاه به مرخصی نیامده و با وجود این‌که طبق قانون می‌تواند از شرایط آزادی مشروط استفاده کند، اما همچنان در زندان است.

سه سال بدون مرخصی در زندان

حمید بابایی، متولد سال ۱۳۶۲ هجری شمسی در شهر تکاب، استان آذربایجان غربی ایران، دانشجوی دکترای امور مالی در دانشگاه لی‌یژ بلژیک، پنجم مرداد ۱۳۹۲ به همراه همسر خود، کبری پارساجو برای دیدار خانواده به تهران رفتند. ۲۲ مرداد‌ماه ۹۲ او به وزارت اطلاعات احضار شد و مورد بازجویی قرار گرفت.

Hamid_Babaie-

حمید بابایی و همسرش کبری پارساجو پیش از بازداشت در ایران

در جریان بازجویی به او پیشنهاد می‌شود با «نظارت بر دانشجویان ایرانی مقیم بلژیک» و دادن اطلاعاتی از فعالیت دانشجویان ایرانی در بلژیک با این وزارت‌خانه همکاری کند.

حمید بابایی که عضو یکی از تیم‌های تحقیقاتی دانشگاه لی‌یژ نیز هست، پس از رد این پیشنهاد بازداشت و به سلول انفرادی منتقل می‌شود. او ۲۰ روز را در بند ۲۴۰ و بقیه دوره انفرادی را در بند ۲۰۹ می‌گذراند و در ۲۷ شهریور ۱۳۹۲، به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل می‌شود.

در ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۲، حمید بابایی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، به اتهام جاسوسی و ارتباط با دُوَل متخاصم، به ۱۰ سال حبس (شش سال تعزیری و چهار سال تعلیقی) محکوم می‌شود.

بنابر گزارش‌ها او در این دادگاه که تنها ۱۰ دقیقه به طول انجامیده، از داشتن وکیل محروم بوده و وکیل تسخیری او هم در تمام مدت دادگاه ساکت بوده است. به خود متهم هم فرصت دفاع نداده‌اند.

حمید بابایی در حال حاضر در سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج محبوس است.

خبرگزاری هرانا ۳۰ دی ماه سال گذشته از اعزام او به بیمارستان برای مداوای مشکل شنوایی پس از دو سال پیگیری مداوم خبر داده بود.

پس از اعزام حمید بابایی به بیمارستان امام خمینی کرج، پزشک معالج مشکل او را پارگی پرده‌ گوش تشخیص داده بود.

Share