Share

صدای یاسر بختیاری، با نام هنری «یاس»، خواننده رپ ایرانی، سرانجام با دخالت اداره کل ارزشیابی و نظارت سینمایی وزارت ارشاد اسلامی از تیتراژ فیلم «بارکد»، ساخته مصطفی کیایی حذف شد.

یاسر بختیاری (یاس)، از نخستین خوانندگان رپ ایران است و بیشتر ترانه‌های او مضامین انتقادی و اجتماعی دارند.

یاسر بختیاری (یاس)، از نخستین خوانندگان رپ ایران است و بیشتر ترانه‌های او مضامین انتقادی و اجتماعی دارند.

پیش از این در محافل سینمایی صحبت‌هایی درباره احتمال حذف آهنگ تیتراژ «بارکد» و یا حتی توقیف این فیلم شده بود و علی جنتی، وزیر ارشاد اسلامی نیز از لزوم بررسی آهنگ فیلم سخن گفته بود. پس از آن سه‌شنبه ۱۸ خرداد حجت‌الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی کشور در این‌باره گفت: «طبق آخرین خبری که از معاونت ارزشیابی و نظارت گرفتم، پیش از این اصلاحاتی به فیلم وارد شده بود که موسیقی فیلم هم جزو همین اصلاحات بود و طبق آخرین تصمیمی که گرفته شده صدای این خواننده پخش نمی‌شود.»

«یاس» از نخستین خوانندگان رپ ایران است و بیشتر ترانه‌های او مضامین انتقادی و اجتماعی دارند.

در پی انتشار خبر حذف ترانه «یاس» از فیلم «بارکد»، بهرام رادان، بازیگر این فیلم در صفحه اینستاگرام خود نسبت به این اقدام اعتراض کرد و گفت تمام تلاش‌هایش را خواهد کرد تا صدای «یاس» در سالن‌های سینما شنیده شود.

در همین حال یک عضو شورای پروانه نمایش که نخواست نامش فاش شود به سایت خبرآنلاین گفت موسیقی فیلم «بارکد» به این شورا ارتباطی ندارد.

بهرام رادان و پژمان بازغی در فیلم «بارکد»

بهرام رادان و پژمان بازغی در فیلم «بارکد»

مصطفی کیایی، کارگردان «بارکد» نیز طرفِ حساب دست‌اندرکاران فیلم را سازمان سینمایی دانست و گفت: «ما فیلم را به‌صورت کامل به همراه مشخصات و تیتراژ به این سازمان ارسال کرده بودیم که صدای “یاس” هم در آن بود و بدون هیچ مشکلی به ما پروانه نمایش داده بودند.»

به‌گفته او سه روز مانده به اکران فیلم ناگهان نام «یاس» از تیتراژ حذف شد و آن‌ها ناچار شدند موسیقی بدون کلام آهنگ «یاس» را روی فیلم بگذارند.

خبر آنلاین نوشته است که در گذشته زمانی که مدیران با حضور یک ترانه‌سرا یا خواننده در فیلم یا سریالی مخالف بودند، تنها نام او را از تیتراژ حذف می کردند اما در ادامه این روند مدیران بعدی با حذف کامل صدا یا ترانه از هرگونه دردسر احتمالی پرهیز کردند.

فیلم «بارکد»، پنجمین فیلم سینمایی مصطفی کیایی، در سال ۹۴ در سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر به‌نمایش در آمد و از فیلم‌های مردم‌پسند جشنواره شد. در این فیلم به‌جز بهرام رادان، محسن کیایى، سحر دولتشاهى، بهاره کیان افشار و پژمان بازغى بازی می‌کنند.

وضعیت اکران فیلم‌ها در ایران در ماه‌های اخیر اعتراضاتی را به‌همراه داشته است. در چندین مورد فیلم‌ها پس از دریافت مجوز، به‌هنگام اکران از سوی وزارت ارشاد بار دیگر مورد بررسی قرار می‌گیرند، یا دوباره سانسور می‌شوند و یا نمایش آن‌ها متوقف می‌شود.

شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران با انتشار بیانیه‌ای از مواضع وزیر ارشاد اسلامی در این رابطه انتقاد کرد.

ترانه «به امید ایران» کاری از «یاس»:

بیشتر بخوانید:

شورای مرکزی کانون کارگردانان به وزیر ارشاد: مجوز را بی‌اعتبار نکنید

وزیر ارشاد: اعتراضات به فیلم «۵۰ کیلو آلبالو» درست بود

Share