Share

با گذشت بیش از دو روز از آتش‌سوزی در جنگل‌های شهرستان پاسارگاد، واقع در استان فارس، سرانجام این آتش‌سوزی روز جمعه ۲۱ خرداد با همراهی مردم منطقه مهار شد.

خاموش کردن آتش‌سوزی جنگل پاسارگاد با وسایل ابتدایی

خاموش کردن آتش‌سوزی جنگل پاسارگاد با وسایل ابتدایی

جنگل‌های تنگ‌بلاغی و مراتع مشجر شهرستان پاسارگاد از صبح روز چهارشنبه ۱۹ خرداد دچار حریق شد و با شدت وزش باد گسترش یافت.

درپی گسترش حریق در مناطق چاه بید، ارتفاعات تنگ‌ماری و تنگ‌بلاغی، زیستگاه اصلی خرس‌های قهوه‌ای، این گونه‌ی در حال انقراض در جنگل‌های پاسارگاد سرگردان شدند و به سمت کوه‌های موسی‌خانی در بین شهرستان‌های اقلید، پاسارگاد و خرم‌بید کوچ کردند.

منطقه گردنه خرسی و چاه‌بید پاسارگاد از زیستگاه‌های اصلی خرس قهوه‌ای استان فارس است و حدود ۴۰ قلاده خرس در این منطقه زندگی می کنند.

در این آتش‌سوزی بیش از دو هزار و ۵۰۰ هکتار از جنگل‌های منطقه خاکستر شد، بسیاری از خزندگان و پرندگان و جوجه‌های آن‌ها در آتش سوخت و بخش قابل توجهی از درختان بنه، بادام و گیاهان مختلف از بین رفت.

با این حال هنوز از میزان دقیق خسارت‌های وارد شده و گسترده جنگل‌هایی که در این حریق خاکستر شد، اطلاعاتی منتشر نشده است.

در ایران شمار آتش‌سوزی جنگل‌ها و عرصه‌های منابع طبیعی در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده است با این حال سازمان‌های دولتی امکانات لازم را برای خاموش کردن آتش در اختیار ندارند.

در عملیات خاموشی جنگل پاسارگاد تنها دو بالگر هلال احمر و یک بالگرد نیروی انتظامی شرکت داشتند و ارتش یگان‌هایی از تیپ ۵۵ هوابرد را اعزام کرد و کارکنان دولتی بخش‌های مختلف نیز به میدان آمدند، اما در اطفای سریع حریق کفایت نکرد. مردم منطقه نیز با خودروها و موتورسیکلت‌های خود برای کمک آمدند و بنک‌داران شیراز، مرودشت و زرقان با ارسال مواد غذایی و آب به منطقه یاری رساندند.

مساحت جنگل‌های ایران بین ۱۱ تا ۱۴ میلیون هکتار برآورد شده است. مسئولان سازمان جنگل‌ها می‌گویند در یک دهه گذشته بیش از ۱۴‌هزار فقره آتش‌سوزی در جنگل‌های ایران رخ داده که در مجموع به ۱۵۰ هزار هکتار از سطح عرصه‌های طبیعی کشور خسارت وارد کرده است.

Share