Share

در حالی که جنگل‌های پاسارگاد در استان فارس همچنان می‌سوزند، آتش‌سوزی دیگری در سطح مزارع گندم و جو شمال شرقی کوهدشت رخ داده است. این حریق که روز جمعه ۲۱ خرداد آغاز شد اکنون در مناطق مسکونی مهار شده است. وزش باد اما ممکن است که آتش را به سمت جنگل‌های کوه‌های لرستان پیش ببرد. تاکنون پیش از ۵۰۰ هکتار از مزارع کوهدشت سوخته‌اند و کشاورزان محصول خود را از دست داده‌اند. ۳۰۰ هکتار زمین دیگر که محصول آن برداشت شده بوده نیز سوخته‌اند.

ساعت ۱۵ روز جمعه ۲۱ خرداد، آتش‌سوزی در مزارع شهرستان کوهدشت آغاز شد.
نیروهای مردمی مشغول مهار آتش شدند و تا ساعت‌های اول صبح شنبه ۲۲ خرداد آتش در مزارع مهار شد.
اما این بیم می‌رود که آتش در مناطق جنگلی گسترش بیشتری یابد.
در این آتش‌سوزی، حدود ۸۰۰ هکتار از مزارع دچار آتش شدند. خسارت مالی این آتش حدود ۳۵۰ هکتار گندم، حدود ۱۰۰ هکتار جو و برخی از دیگر محصولات کشاورزی بوده است.
آتش هم‌اکنون در خود کوهدشت مهار شده اما همه نیروها و امکانات در حال آماده‌باش هستند، چرا که بیم آن می‌رود که وزش باد آتش را پخش کند.
علت بروز آتش‌سوزی در کوهدشت در حال بررسی است.
این آتش‌سوزی مزارع کشاورزی از شمال شرقی شهرستان کوهدشت آغاز شده، از جاده اولاد قباد عبور کرده و به کوه‌های «گدار پهن» و «سرسورن» رسیده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوهدشت گفته است علت این آتش‌سوزی احتمالاً عامل انسانی است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوهدشت همچنین گفته است که آنها برای اطفای حریق در مزارع کشاورزی با کمبود امکانات و تجهیزات مواجه هستند.
کوهدشت تنها منطقه ایران نیست که اکنون در آتش می‌سوزد. آتش‌سوزی گسترده‌ای از روز چهارشنبه ۱۹ خرداد، در مناطق جنگلی پاسارگاد در استان فارس آغاز شده همچنان ادامه دارد. ‌
آتش‌سوزی در مزارع کوهدشت بدون کمک نیروهای مردمی و کشاورزان همچنان در مناطق مسکونی و کشاورزی ادامه پیدا می‌کرد.
کوهدشت با نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، یکی از شهرهای استان لرستان است که در دشت بزرگی واقع شده که اطراف آن را کوه‌های جنگلی احاطه کرده‌اند. حریق فعلا در مناطق مسکونی مهار شده است.
Share