Share

در حالی که عملیات فلوجه چند روز است که به کندی پیش می‌رود، خبرها حاکی از پیشروی نیروهای دولتی عراق در چند جبهه علیه مواضع داعش در جنوب شهر موصل است.

mosul

شهر موصل در سال ۲۰۱۴ به اشغال داعش درآمد و بزرگترین پایگاه این گروه در عراق به شمار می‌رود

این حملات با حمایت هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا صورت می‌گیرد.

افسران ارشد عراقی حاضر در این عملیات می‌گویند که نیروهای عراقی با تانک‌ها و خودروهای زرهی خود به سمت روستای «حاج علی» در ۶۰ کیلومتری جنوب موصل پیش می‌روند و در حال حاضر چند روستا در این مسیر را نیز از کنترل داعش خارج کردند.

شهر موصل در سال ۲۰۱۴ به اشغال نیروهای داعش درآمد و بزرگترین پایگاه این گروه در عراق به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتش عراق تاکنون توانسته روستای «خرائب»، روستای همجوار حاج علی را آزاد کند. رویترز به نقل از یک افسر ارشد ارتش عراق نوشت: «داعشی‌ها ابتدا مقاومت می‌کردند ولی به محض دیدن تمام نیروهای ما مجبور به عقب نشینی شدند.»

روستای حاج علی در شرق رود دجله واقع شده است. به گفته مقامات نظامی عراق این روستای در نزدیکی فرودگاهی است که به گفته مقامات نظامی عراق تصرفش در حکم مبنایی است برای آغاز عملیات بازپس‌گیری شهر موصل.

پیشروی کُند در فلوجه

پیشروی در جنوب موصل در حالی صورت می‌گیرد که از اواخر ماه گذشته میلادی نیروهای ارتش عراق به همراه شبه نظامیان شیعه حشد شعبی عملیات وسیعی برای بازپس‌گیری شهر فلوجه در ۵۰ کیلومتری غرب بغداد نیز آغاز کردند.

دو روز قبل فرمانده عملیات آزاد سازی فلوجه اعلام کرد که ارتش عراق به سه کیلومتری مرکز فلوجه رسیده است.

مرکز فرماندهی عملیات فلوجه می‌گوید که این عملیات به کندی پیش می‌رود و در حال حاضر ارتش نیروهای کافی برای بازپسگیری مرکز شهر در اختیار ندارد.

با این حال نگرانی درباره سرنوشت حدود ۵۰ هزار غیرنظامی در داخل شهر فلوجه پیشروی این عملیات را کند کرده است.

بیشتر بخوانید

جنگ در فلوجه، نقش ایران، و نگرانی درباره بالاگرفتن درگیری شیعه-سنی در عراق

Share