Share

تحقیق و تفحص از بنیاد شهید در مجلس نهم به بایگانی سپرده شد اما اعضای کمیته تحقیق و تفحص از این نهاد همچنان به افشاگری‌های موردی در باره این پرونده ادامه می‌دهند.

Boniad-Shahid

هیئت رئیسه مجلس نهم مانع قرائت گزارش تحقیق و تفحص از بنیاد شهید شد.

روزنامه شرق دوشنبه ۲۴ خرداد در گفت‌وگو با یکی اعضای کمیته تحقیق و تفحص از بنیاد شهید، بخش‌هایی از ناگفته‌های این پرونده را برملا کرد.

او که نامش افشاء نشده گفت که وام پنج میلیارد تومانی به شرکت گنجینه آتیه یکی از تخلف‌های صورت گرفته در بانک دی بنیاد شهید است. این شرکت وابسته به صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران است که توسط نزدیکان مسعود زریبافان در دوره شهرداری احمدی‌نژاد تاسیس شد و هم اکنون در حوزه تجارت بین‌الملل، ساخت و ساز و برگزاری نمایشگاه فعال است.

آن‌گونه که این عضو کمیته تحقیق و تفحص گفته؛ بانک دی بدون دریافت وثیقه و با پذیرش همه شرایط پنج میلیارد تومان وام به آن پرداخت کرده است.

شرکت آهن و فولاد لوشان بخش دیگری از فساد اقتصادی صورت گرفته در بنیاد شهید است. نام مدیران این شرکت پیش از این در پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی به میان آمده و مدیرعامل آن به زندان محکوم شد. روزنامه شرق می‌نویسد که بانک دی بدون دریافت وثیقه ۲۰ میلیارد تومان وام به این شرکت پرداخت کرده و به رغم گذشت سه سال تا هنگام تحقیق و تفحص ۱۱.۹ میلیارد تومان از این وام بازگشت داده نشده بود.

روزنامه شرق همچنین از شرکت‌های «ر.گ.د»، «گ. الف»، «ت.آ.م»، «م.م.ک»، «ع.م.گ» و «پ.ز» به عنوان گروه دیگری از شرکت‌هایی نام برده که در مجموع با تخلف و تبانی ۱۱۷ میلیارد تومان از بانک دی تسهیلات دریافت کرده‌‌اند.

اختلاس در صرافی دی

عضو کمیته تحقیق و تفحص از بنیاد شهید، همچنین از «حیف و میل» حدود ۳۳۶ میلیارد تومان در صرافی وابسته به بانک دی خبر داده و گفته است که در یک معامله از این صرافی ۴۲۰ میلیون درهم امارات کلاهبرداری صورت گرفته است.

امیر خجسته عضو کمیته تحقیق و تفحص از بنیاد شهید، دو سال قبل گفته بود که ۱۷۰ میلیارد تومان از طریق صرافی دبی وابسته به بنیاد شهید اختلاس شده است. به گفته او تعدادی از متهمان این پرونده بازداشت و تعدادی هم به امارات متحده عربی متواری شدند. زریبافان رئیس سابق بنیاد شهید که بخش گسترده‌ای از این اختلاس‌ها در دوره او صورت گرفته، گفته بود که افراد متواری توسط پلیس بین‌الملل تحت تعقیب هستند.

شرکت لیزینگ دی بخش دیگری از پرونده فساد در بنیاد شهید است که روزنامه شرق بدون ذکر جزئیات، از آن خبر داده است. صورت وضعیت‌های منتشر شده بانک دی توسط بازرسان قانونی بیانگر فعالیت بنیاد در واردات خودروهای لوکس و خرید خودرو بی‌ام‌و است.

آیا پرونده کش می‌آید؟

با اینکه قبلا یکی از اعضای کمیته تحقیق و تفحص حجم فساد صورت گرفته در بنیاد شهید را شوک برانگیز خوانده بود، هیئت رئیسه مجلس نهم اجازه نداد که گزارش تحقیق و تفحص از بنیاد شهید در مجلس خوانده شود. حال اما امیر خجسته ابراز امیدواری کرده که این گزارش در مجلس دهم خوانده شود.

علاوه بر این به گفته حسین نوروزی نماینده رباط کریم، هفده پرونده فساد دیگر «در مجلس نهم گم شده است». مجلس دهم تا به حال اعلام نکرده است که با این پرونده‌های بایگانی شده چگونه برخورد می‌کند، اما با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده و افزایش فشار به دولت به خاطر حقوق چند ده میلیونی برخی از مدیران نزدیک به هیات دولت، می‌توان انتظار داشت که در صورت عدم دخالت رهبر جمهوری اسلامی که پیش از این خواستار «کش ندادن» پرونده‌های فساد اقتصادی شده بود، بخش‌های دیگری از این پرونده‌ها افشاء شوند.


در همین زمینه

Share