Share

علیرضا گلی‌پور، زندانی سیاسی در اعتراض به ارسال غیرقانونی پرونده خود به دیوان عالی کشور دست به اعتصاب غذا و اعتصاب دارو زد.

Alireza-Golipoor
بنا بر گزارش‌های رسیده به رادیو زمانه این زندانی سیاسی از روز سه‌شنبه ۲۴ خردادماه / ۱۴ ژوئن اعتصاب غذای خود را آغاز کرده است.

یک روز قبل آزیتا قره بیگلو وکیل این زندانی سیاسی از ارسال پرونده موکلش به دیوان عالی کشور به جای دایره اجرای احکام خبر داده بود.

علیرضا گلی‌پور در نامه‌ای اعلام کرده بود با توجه به اینکه دادگاه‌های جمهوری اسلامی را قبول ندارد، هیچ اعتراضی به رأی صادره نداشته و تسلیم رأی دادگاه نیست. با توجه به این  نامه علیرضا گلی‌پور  درخواست تجدید نظر نداده و طبق روند قانونی پرونده او باید به اجرای احکام می‌رفت تا اجرایی شود.

با ارسال پرونده علیرضا گلی‌پور  به دیوان عالی کشور اجرایی شدن عدم تحمل کیفر و مرخصی درمانی این زندانی سیاسی به دلیل بیماری صعب‌العلاج او به تأخیر خواهد افتاد.

علیرضا گلی‌پور در تاریخ ۳۰ فروردین ۹۵ و از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی مجموعاً به ۳۹ سال و ۹ ماه حبس تعزیری و ۱۶۴ ضربه شلاق محکوم شد.

علیرضا گلی‌پور کیست؟

علیرضا گلی‌پور فرزند داوود، متولد ۲۲ فروردین ۱۳۶۵ در تهران، محله نیروی هوایی در خانواده متوسط متولد شده است.

در شش سالگی در مدرسه احمد معینی شروع به تحصیل کرد و بعد از گذراندن دوره ابتدایی، دوره متوسط و دبیرستان را به‌صورت جهشی در مدرسه تیزهوشان گذراند. او در سال ۱۳۸۰ همزمان با فوت پدرش دیپلم گرفت و از طرف کانون نخبگان در دانشکده مخابرات در رشته رادیو ادامه تحصیل داد.

در سن ١٨ سالگی به مجموعه وزارت ارتباطات معرفی شده و در معاونت آزمایش و تحویل مشغول به کار شد. در سال ٨۴ مدرک لیسانس گرفت و در سال ٨۵ در رشته مخابرات در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل داد. او در سال ٨٨ به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی برای بار اول بازداشت شد.

در سال ٨٩ از زندان اوین آزاد شد و به عنوان مشاور شرکت‌های مخابراتی مانند اریکسون و نوکیا مشغول به کارشد و به کشورهای پاکستان، ایرلند، عراق، آلمان و چندین کشور دیگر جهت آموزش سفر کرد.

علیرضا گلی‌پور در ۱۱ مهرماه ۱۳۹۱ به اتهام خروج اطلاعات محرمانه وزارت ارتباطات و قرارگاه‌های سپاه و وزارت اطلاعات و فسادهای اخلاقی و اقتصادی مسئولان نظام به اتهام جاسوسی به نفع کشور آمریکا و سازمان مجاهدین خلق توسط وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران و اطلاعات نیروی انتظامی (ناجا) بازداشت شد و بارها تحت بازجویی قرار گرفت و در نهایت پرونده او به شعبه ١۵ دادگاه انقلاب ارسال شد.

علیرضا گلی‌پور متهم است که در جریان حوادث پس از انتخابات در سال ۸۸ بسیاری از افرادی که آن زمان مورد پیگیری و شنود نهادهای اطلاعاتی بوده‌اند را در جریان گذاشته و باعث متواری شدن آنان شده است.

او همچنین متهم است که بسیاری از موارد فساد افراد حکومتی را افشا کرده است. علیرضا گلی‌پور همچنین با اتهام عکس‌برداری و فیلم‌برداری از پروژه‌های هسته‌ای همچون نطنز روبرو شده است.

علیرضا گلی‌پور هم‌اکنون در قرنطینه بند هفت زندان اوین و در شرایط خاص امنیتی نگهداری می‌شود.

گلی‌پور خود در توصیف دوران بازجویی‌اش گفته است: «کتک زدن،  تهدید به تجاوز، تهدید به آبروریزی مادر و خواهر و همسر، بازداشت خانواده و …، تنها بخشی از شکنجه‌های دوران بازجویی در انفرادی بوده است.»

او همچنین در توصیف وضعیت خانواده خود در دورانی که در حبس انفرادی بوده گفته است: «حدود یک‌ سال و نیم پس از بازداشت، خانواده هیچ اطلاعی از وضعیت من نداشتند و هیچ تماسی با خارج از زندان و خانواده نداشتم. بعدها پس از انتقال به بند متوجه آزار و فشارهای مأموران وزارت اطلاعات به خانواده‌ام شدم. ارائه اطلاعات از طرف وزارت اطلاعات و شکنجه‌های روانی مادرم به حدی بود که، طی آن دوران، مادرم که ناراحتی قلبی دارد، سه بار در بیمارستان بستری شد. طی دوران حبس در انفرادی و قطع تماس با دنیای خارج، همسرم که از اقوام نزدیک آیت‌الله صانعی بود با فریب‌کاری وزارت اطلاعات و فشارهای وارده به خانواده وادار به طلاق و جدایی شد.» او در خصوص نقش وزارت اطلاعات در این طلاق گفته است «درحالی‌که بیش از یک سال از تماس با دنیای خارج از سلول انفرادی محروم بودم، به همسرم اعلام کرده بودند که من با خانمی ارتباط داشته و همراه او از کشور فرار کرده‌ام.»

این زندانی سیاسی در طی چندین سال حبس دچار بیماری‌های متعددی شده است. او از بیماری قلبی رنج می‌برد و همچنین دچار توموری در ناحیه قفسه سینه شده است.

علیرضا گلی‌پور برای خارج کردن تومور تاکنون دو بار تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

١۵ سال حبس به اتهام جاسوسی به نفع اجانب، ١٠ سال  حبس به جرم هواداری از سازمان مجاهدین خلق، ۷,۵ سال حبس به اتهام اجتماع و تبانی، ۴,۵ سال حبس به اتهام خروج غیر قانونی از مرز، یک سال حبس و ٩٠ ضربه شلاق به اتهام توهین به رهبری و مسئولان نظام و در نهایت یک سال و ٩ ماه حبس و ٧۴ ضربه شلاق به اتهام حمل غیرقانونی بیسیم موارد محکومیت این زندانی سیاسی است.

Share