Share

۷۰ نفر از چهره‌های دانشگاهی ساکن آمریکا و کانادا، نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نوشته‌اند و خواهان شکستن سکوت او درباره حصر خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد شده‌اند.

موسوی کروبی رهنورد

این نامه به مناسبت هفتمین سالگرد اعتراض به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸، روز سه‌شنبه ۲۵ خرداد/ ۱۴ ژوئن منتشر شده است.

نویسندگان نامه خواهان «توجه فوری» حسن روحانی به استمرار حصر خانگی رهبران جنبش سبز شده‌اند که از بهمن ۱۳۸۹ به دنبال انتشار فراخوانی برای راهپیمایی ۲۵ بهمن، در حصر خانگی به سر می‌برند.

موسوی و رهنورد از شش سال پیش در خانه‌ خودشان در مرکز تهران در بن‌بستی به نام اختر نگهداری می‌شوند و کروبی نیز در خانه‌ای در شمال تهران زیر نظر پلیس و نگهبانان نگهداری می‌شود.

این سه رهبر جنبش سبز تنها می‌توانند با تعدادی از خویشاوندان درجه یک خود ملاقات داشته باشند و نگرانی‌هایی درباره سلامت آنها وجود دارد.

در این نامه آمده است: «بیش از شش سال است که این سه نفر گرفتار مجازاتی غیرعادلانه هستند که بیماری‌های حاد نیز به آن اضافه شده است. این در حالی است که آقای کروبی ۷۹ سال، آقای موسوی ۷۵ سال، و خانم رهنورد ۷۱ سال دارند. بر این اساس خواسته ما خواسته‌ای انسانی و اخلاقی است.»

نویسندگان نامه با اشاره به سوابق اجرایی این سه نفر در جمهوری اسلامی به این نکته اشاره کرده‌اند که اگر اعتراض مسالمت‌آمیز شخصیت‌هایی با چنین سوابقی در نظام جمهوری اسلامی تحمل نشود، پس اعتراض مسالمت‌آمیز شهروندان عادی هم تحمل نمی‌شود.

امضاکنندگان نامه با یادآوری اینکه حسن روحانی در جریان انتخابات سال ۱۳۹۲ خود را حقوقدان معرفی کرده، به او گفته‌اند که در هیچ نظام قانونی‌ای، از جمله بر اساس قوانین اسلامی، مجازات افراد بدون رسیدگی دادگاه قانونی نیست و تاکید کرده‌اند که زتدان خانگی مصداق روشن مجازات است.

نویسندگان نامه با تاکید بر اینکه می‌دانند رفع حصر این سه نفر فراتر از اختیارات قوه مجریه در جمهوری اسلامی است، گفته‌اند که حسن روحانی با «سکوت درباره این بی‌عدالتی بزرگ» آنها را به نوشتن این نامه و اعتراض وادار کرده است.

آنها همچنین نوشته‌اند: «تا زمانی که که گام‌های مؤثری برای حل این مشکل برداشته نشود، حتی شده در حد ایجاد مقدمات برای برگزاری محاکمه متهمان در دادگاه صالح، جامعه بین‌المللی نمی‌تواند عزم دولت شما را در اجرای اصلاحات موثر داخلی بپذیرد.»

نویسندگان نامه به حسن روحانی نوشته‌اند: «اگر رفع حصر در توان شما نیست، همان‌طور که آقای کروبی در نامه سرگشاده خود در تاریخ ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ به شما نوشت، دست‌کم مقدمات محاکمه‌ علنی و عادلانه‌ آنها را بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی فراهم کنید.»

نوام چامسکی، یرواند آبراهامیان، ژانت آفاری، کاوه احسانی، نیره توحیدی، کاظم علمداری، محسن کدیور، علی میرسپاسی، پیمان وهاب‌زاده، حامد توکلی طرقی و مهرزاد بروجردی، از امضاکنندگان این نامه هستند.

این استادان دانشگاه همچنین خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی شده‌اند.

حسن روحانی در جریان انتخابات سال ۹۲ وعده داده بود که برای رفع حصر این سه رهبر اعتراضات جنبش سبز تلاش می‌کند، اما این وعده تاکنون محقق نشده است.

Share