Share

در پی ارسال پیام اردوغان به پوتین به‌مناسبت جشن ملی روسیه، دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین گفت روسیه امیدوار است روابط این کشور و ترکیه به‌حالت عادی بازگردد و همکاری‌های سودمند دو کشور از سر گرفته شود، با این شرط که آنکارا تدابیر لازم در این راه اتخاذ کند.

Turkey-Russia-2

به‌گزارش خبرگزاری آناتولی، دمیتری پسکوف چهارشنبه ۱۵ ژوئن / ۲۶ خرداد در پاسخ به پرسش روزنامه‌نگاران درباره ارسال پیام تبریک رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به ولادیمیر پوتین همتای روس خود گفت: «ما نیز خواهان عادی‌سازی روابط و بازسازی فرایند همکاری مشترک برای رسیدن به منافع متقابل هستیم.»

پسکوف در همین حال گفت: «اما همان‌طور که پیش از این رئیس‌جمهور پوتین به‌طور روشن گفت عادی‌سازی روابط بدون آن‌که آنکارا گام‌های لازم در این راه بردارد، از سوی روسیه ممکن نیست.»

سخنگوی کرملین تأکید کرد که روسیه بارها گام‌هایی که ترکیه برای بهبود روابط دو جانبه باید بردارد عنوان کرده است.

مسکو از آنکارا خواسته است تا در ارتباط با سرنگونی جنگنده سوخو- ۲۴ روسیه در حریم هوایی ترکیه در ماه نوامبر گذشته ضمن عذرخواهی، عاملان آن را مجازات کرده و غرامت بپردازد.

ترکیه ۲۴ نوامبر سوخو- ۲۴ را به دلیل آن‌چه نقض حریم هوایی کشور خواند، در حوالی شهر یالان‌داغی سرنگون کرد. نیروی هوایی روسیه در سوریه به حکومت این کشور در نبرد با مخالفان و اسلامگرایان تندرو کمک می‌کند و در آن زمان چند بار ترکیه اعلام کرد که جنگنده‌های روسیه وارد خاک این کشور شده‌اند. از آن زمان تاکنون روابط دو کشور به‌شدت تیره شد و دو کشور تحریم‌هایی علیه یکدیگر اعمال کردند.

رجب طیب اردوغان در روز سه‌شنبه ۱۴ ژوئن / ۲۵ خرداد پیام تبریک خود را به‌مناسبت جشن ملی روسیه به ولادیمیر پوتین ارسال کرد.

به‌گفته منابع آگاه در دفتر ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان در پیام خود اظهار امیدواری کرده بود که روابط دو کشور بار دیگر به سطح سزاوار خود بازگردد.

همچنین بینالی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه نیز در پیام جداگانه‌ای به دمیتری مدودف، همتای روس خود جشن ملی این کشور را تبریک گفته بود.

بیشتر بخوانید:

ترکیه یک سوخوی روسیه را سرنگون کرد

مخالفان اردوغان؛ ژوکرهای «بازی خطرناک» ترکیه و روسیه

Share