Share

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در دیدار با فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان از این سازمان خواست که در ایجاد زیرساخت‌های لازم برای بازگشت داوطلبانه پناهندگان افغانستانی به این کشور کمک کند.

zarif and unhcr grundi

دیدار فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با محمد جواد ظریف در تهران

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، ظریف شنبه ۲۹ خرداد در نشستی که با گراندی در ساختمان وزارت امور خارجه ایران داشت گفت که سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در افغانستان برای ایجاد شرایط لازم برای بازگشت پناهندگان افغان به کشور خود «کم است».

وزیر امور خارجه ایران خواهان کمک کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در این زمینه شد و گفت کمک‌های بین‌المللی به ایران برای خدمات رسانی به پناهندگان افغان در زمینه‌های بهداشتی و آموزشی «بسیار کم» بوده است.

گراندی نیز گفت که ایران از کشورهایی است که در زمینه بهداشت و آموزش پناهندگان «بسیار هزینه کرده است» و اضافه کرد که از حجم اقدامات ایران برای بهبود وضعیت پناهندگان در این کشور نسبت به سفر قبلی او به ایران «متحیر» شده است.

کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفت که امیدوار است کمک‌های بین‌المللی به پناهندگان داخل ایران افزایش یابد.

در فروردین ماه گذشته، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران نیز در دیدار با کریستوس استیلیاندیس، کمیسیونر کمک‌های بشردوستانه اتحادیه اروپا، از این اتحادیه خواست برای «نحوه اسکان مجدد» پناهندگان در افغانستان به ایران کمک کند.

نزدیک به سه میلیون پناهنده افغان در ایران زندگی می‌کنند که بیشتر آنها از کمک‌های اسکان، بهداشت و تحصیل رایگان بهره‌مند نیستند.

کمتر از یک میلیون تن از مهاجران افغانستانی در ایران دارای مدرک قانونی هستند. اتباع افغانستانی همچنین مجاز نیستند در هیچ یک از شهرهای ۱۹ استان ایران اقامت داشته باشند و اقامت آن‌ها تنها در سه استان البرز، تهران و قم و چند شهر در هفت استان‌ دیگر «بلا مانع» است.

بیشتر بخوانید:

وزیر کشور خواستار کمک اروپا به ایران برای بازگرداندن پناهندگان افغان شد

Share