Share

فرمانده نیروی انتظامی تهران آماری از شمار بازداشت‌شدگان در تهران در سه ماه اول سال ۹۵ ارائه کرده است که بر اساس آن ۵۸۸ نفر به اتهام شرارت‌ورزی و ایجاد مزاحمت برای زنان بازداشت شده‌اند.

bezehkar-arazel

حسین ساجدی‌نیا افراد بازداشت‌شده را مختل‌کنندگان نظم و امنیت عمومی در سطح شهر تهران خوانده و کفته است که این افراد در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد در جریان عملیات‌ مختلف پلیسی دستگیر شده‌اند.

او ۱۶۷ نفر از این افراد را اراذل و اوباش و ۴۲۱ “مزاحم نوامیس” خوانده است. 

فرمانده انتظامی تهران بزرگ از برگزاری طرح جمع‌آوری اراذل و اوباش در یک مرحله و اجرای طرح امنیت و آرامش در ۱۰ مرحله خبر داده که بازداشت‌شده‌ها محصول برگزاری این طرح‌ها هستند.

گفته می‌شود که از بازداشت‌شده‌ها تعداد زیادی سلاح سرد کشف و ضبط شده است.

به گفته ساجدی‌نیا برخورد با مختل‌کنندگان نظم عمومی و مزاحمان از دغدغه‌های اصلی شهروندان تهرانی است. این برخوردها معمولا در فصل تابستان شدت بیش‌تری پیدا می‌کنند. برای اجرای این طرح‌ها، نیروی انتظامی معمولا به پارک‌ها و معابر عمومی یورش می‌برد و عده زیادی از شهروندان را بازداشت می‌کند. در میان کسانی که بازداشت می‌شوند، برای عده‌ای پرونده تشکیل می‌شود و راهی محاکم قضایی می‌شوند.

بازداشت فله‌ای افراد اغلب صدای اعتراض فعالان اجتماعی و مدنی را بلند کرده است و این در حالی‌ست که فرمانده نیروی انتظامی، طرح‌های برگزار شده را موجب ایجاد رضایت در شهروندان دانسته و گفته است که در این مورد بازخوردهای خوبی از مردم به پلیس رسیده است.

با وجود اعتراض‌ها و مخالفت‌هایی که نسبت به اجرای چنین عملیاتی وجود دارد، رهبر جمهوری اسلامی از نیروی انتظامی خواسته است در موضوعات مربوط به «امنیت اخلاقی»، بعد از برنامه‌ریزی دقیق، مستحکم و عقلانی، «دیگر به مخالفت برخی افراد یا فضاسازی‌های رسانه‌ای توجه نکنند.»

خامنه‌ای از نیروی انتظامی خواست درباره «امنیت اخلاقی» به مخالفت‌ها توجه نکند

Share