Share

اِرول اوندراوغلو، روزنامه‌نگار و کارشناس ترکیه در سازمان گزارشگران بدون مرز از آن‌جا که از یک روزنامه طرفدار کردها در ترکیه حمایت کرده بود از سوی دستگاه قضایی این کشور متهم به «تبلیغات تروریستی» شد. یک روزنامه‌نگار دیگر و یک زن فعال حقوق بشر هم به زندان محکوم شدند.

از راست: اِرول اوندراوغلو ـ شبنم کُرور فینجانی ـ احمد نسین

از راست: اِرول اوندراوغلو ـ شبنم کُرور فینجانی ـ احمد نسین

اوندراوغلو گفته است که به حمایت از حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) که یک حزب ممنوعه در ترکیه است متهم شده است و باید در برابر دادگاه قرار گیرد. دادستان استانبول علیه او این کیفرخواست را صادر کرده است.

دادگاه اکنون درباره گام‌های بعدی از جمله آغاز محاکمه تصمیم خواهد گرفت.

همچنین در همین رابطه شبنم کُرور فینجانی، مدیر بنیاد حقوق بشر ترکیه و احمد نسین، روزنامه‌نگار به زندان محکوم شده‌اند.

در ماه مه گذشته اوندراوغلو، نسین و کُرور به تناوب مدیریت روزنامه «اُزگور گوندم» را برعهده گرفته‌اند. این روزنامه از حقوق کردها حمایت می‌کند. هر سه آن‌ها تابعیت ترکیه را دارند.

به‌گفته وکلای این سه نفر محکومیت موکلانشان بر اساس قانون ضدتروریستی ترکیه انجام شده است. این قانون از سوی اتحادیه اروپا مورد انتقاد قرار گرفته است.

پسزمینه این اقدام کارزاری است که روزنامه «اُزگور گوندم» علیه افزایش فشار بر این روزنامه به‌راه انداخته بود.

این سه روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر از سوم ماه مه، روز آزادی مطبوعات، به‌شکل نمادین مدیریت «اُزگور گوندم» را برعهده گرفتند.

اِرول اوندراوغلو پیش از این گفته بود که حمایتش از این کارزار یک اقدام شخصی است و نه به‌نمایندگی از از سوی گزارشگران بدون مرز.

سازمان گزارشگران بدون مرز اقدام قضایی علیه نماینده‌اش را «پوچ و عمیقاً شرم‌آور» خوانده است. این سازمان مدافع حقوق روزنامه‌نگاران و مطبوعات از مقامات ترکیه خواسته است که این پرونده را ببندند.

دولت ترکیه از مدت‌ها پیش مطبوعات و رسانه‌های مستقل را تحت فشار قرار داده است. ترکیه در رده‌بندی آزادی مطبوعات که از سوی گزارشگران بدون مرز منتشر می‌شود در رتبه ۱۵۱ در بین ۱۸۰ کشور جهان قرار دارد.

Share