Share

فرمانده سپاه قدس در واکنشی بی‌سابقه به سلب تابعیت رهبر شیعیان بحرین، بیانیه‌ای خطاب به خاندان آل خلیفه نوشت و گفت تعدی به شیخ قاسم خط قرمزی است که بی پاسخ نمی‌ماند.

soleimani 2

قاسم سلیمانی، فرمانده شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، بیانیه‌‌ای علیه خاندان آل خلیفه داده و تهدید کرده که هرگونه تعدی به حریم شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان این کشور با مقاومت مسلحانه مواجه می‌شود.

در این بیانیه آمده است که آل خلیفه “با گستاخی و نادیده گرفتن نجابت مردم و با استفاده از سکوت معنادار سازمان ملل، آمریکا و کشورهای غربی هر روز بر دامنه جنایات و ایجاد خفقان بیشتر بر ملت بحرین افزوده است.”

بیانیه هشدارآمیز قاسم سلیمانی چند ساعت پس از انتشار خبر سلب تابعیت از شیخ عیسی قاسم نوشته شده است. شیخ قاسم که رهبر معنوی انقلاب مردم بحرین معرفی می‌شود، تا ۱۵ سال پیش در ایران و در حوزه علمیه قم بود و رسانه‌های ایرانی از او به عنوان آیت‌الله یاد می‌کنند. خبر سلب تابعیت او دوشنبه ۳۱ خرداد اعلام شد.

بحرین کمتر از یک هفته قبل، کلیه فعالیت‌های بزرگترین گروه شیعی این کشور، “جمعیت وفاق” را به حکم دستگاه قضایی، معلق و اموال این جمعیت را ضبط کرد. پیش‌تر، حکم زندان شیخ علی سلمان، رهبر جمعیت وفاق از ۴ سال به ۹ سال افزایش یافته بود.

بیشتر بخوانید: سلب تابعیت عالی‌ترین روحانی شیعه در بحرین

سلیمانی تجاوز به حریم شیخ عیسی قاسم را خط قرمز خوانده و گفته که عبور از این خط “شعله‌ای از آتش در بحرین و سراسر منطقه پدید خواهد آورد و برای مردم راهی جز مقاومت مسلحانه باقی نخواهد گذاشت.”

فرمانده سپاه قدس در اشاره‌ای آشکار به عربستان سعودی، تهدید کرده است: «حامیان آل خلیفه بدانند اهانت به آیت الله شیخ عیسی قاسم و استمرار فشارهای بیش از حد به مردم بحرین سرآغاز انتفاضه خونینی است که عواقب آن بعهده کسانی خواهد بود که به گستاخی حکام بحرین مشروعیت می‌دهند.»

جمهوری اسلامی تشدید مجازات شیخ علی سلمان، تعلیق فعالیت‌های جمعیت وفاق و سلب تابعیت شیخ قاسم را محکوم کرده، اما بیانیه فرمانده شاخه برون مرزی سپاه که به گفته خودش مرد سیاست و سخنرانی نیست، بی‌سابقه است و می‌تواند فصل جدیدی در وزن‌کشی‌های سیاسی جمهوری اسلامی و عربستان در منطقه بگشاید.

اکثریت جمعیت بحرین را شیعیان تشکیل می‌دهند اما سنی‌ها قدرت سیاسی و اقتصادی را در اختیار دارند. با شروع بهار عربی، شیعیان بحرین هم علیه حکومت آل خلیفه قیام کردند اما حاکمیت بحرین با کمک عربستان صدای اعتراض ‌آنها را خاموش کرد.

دولت بحرین ایران را به تحریک شیعیان این کشور متهم می‌سازد. منامه پس از حمله به سفارت عربستان در تهران، روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی را در اعلام همبستگی با ریاض قطع کرد.

در همین زمینه

این آقا چکاره است؟

Share