Share

«نوشتن برشهر» مستند ۶۰ دقیقه‌ای ساخته کیوان کریمی شنبه ۱۲ تیر (۲ جولای) در جشنواره مون‌پلیه در فرانسه به نمایش گذاشته می‌شود.

کیوان کریمی، فیلمساز کرد ایرانی

فیلم‌های «تاکسی» به کارگردانی جعفر پناهی و مستند «فی فی از خوشحالی زوزه می‌کشد» ساخته میترا فراهانی از فیلم‌های دیگری‌اند که از سینمای ایران در جشنواره مون‌پلیه به نمایش درمی‌آید.

«نوشتن بر شهر» به تاریخ دیوارنویسی‌ها و گرافیتی‌های سیاسی و اجتماعی پس از انقلاب ایران پرداخته است. این مستند با موضوع تاریخ دیوارنویسی در ایران، هنوز به نمایش در نیامده. کیوان کریمی بعد از ساخت مستند «نوشتن بر شهر» و انتشار پیش‌‌پرده آن در یوتیوب، در آذر ۱۳۹۲ بازداشت شد و بعد از گذراندن دو هفته در انفرادی در زندان اوین، با قید وثیقه آزاد شد.

در مهر ۱۳۹۴، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه‌ای، کیوان کریمی را به اتهام «توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام» به ۶ سال حبس تعزیری و ۲۲۳ ضربه شلاق محکوم کرد.

حکم شش سال حبس تعزیری کریمی در دادگاه تجدید نظر به یک سال حبس تعزیری و پنج سال حبس تعلیقی تغییر کرد اما مجازات شلاق همچنان پابرجاست.

جشنواره فیلم کن همراه با بیش از ۳۰ نهاد و سازمان سینمایی دیگر در سراسر جهان در بیانیه‌ای خواستار توقف اجرای حکم و آزادی بدون قید و شرط کیوان کریمی شده‌اند.

مستند «مرز شکسته» و «ماجراهای زن و شوهر کارگر» از دیگر آثار این فیلمساز کرد است. «مرز شکسته» به مصائب کولبران در مرزهای کردستان می‌پردازد و در ۶۵ جشنواره بین‌المللی نمایش داده شده و تاکنون ۹ جایزه را به دست آورده است.

بیشتر بخوانید:

جایزه جشنواره فیلم «سوررئالید» برای کیوان کریمی

Share