Share

وزیر خارجه ایران در یک سخنرانی در لاهه با رد اختلاف خود با فرمانده سپاه قدس گفت خودش و سلیمانی هر دو معتقدند بحث سوریه راه‌حل سیاسی دارد.

khamenei Khomeini 1

محمد جواد ظریف در جمع پژوهشگران هلندی در اندیشکده کلینخندال لاهه عنوان کرد که روزهای نابود کردن دشمن از طریق ابزار نظامی گذشته است: «در هیچ جنگی امروز هیچ پیروزی وجود ندارد.»

او در این جلسه، با رد اختلاف خود با قاسم سلیمانی، فرمانده شاخه برون مرزی سپاه پاسداران گفت: «با سردار گفت‌وگو دارم و هر دو معتقدیم بحث سوریه راه‌حل سیاسی دارد.»

روزنامه النهار چاپ لبنان، تابستان ۲۰۱۵ در تحلیلی نوشته بود ژنرال سلیمانی تا پیش از توافق هسته‌ای بارزترین چهره ایران در منطقه بود اما بعد از آن و تا اطلاع ثانوی، او و ظریف نقش‌ها در جبهه‌های مختلف خاورمیانه را میان خود تقسیم کرده‌اند.

سلیمانی که به گفته خودش مرد سیاست و سخنرانی نیست، مدتی است نقش جدیدی را ایفا می‌کند؛ او از جمله در شب پیش از گشایش مجلس دهم، در مراسم اعلام موجودیت فراکسیون ولایت حضور یافت.

اشاره ظریف به اشتراک عقیده با سلیمانی در موضوع سوریه، چند روز پس از صدور بیانیه بی‌سابقه فرمانده سپاه قدس علیه دولت بحرین بیان شده است. سلیمانی در این بیانیه، وزارت خارجه را دور زد و در واکنش به سلب تابعیت رهبر شیعیان این کشور، رژیم بحرین را به مقاومت مسلحانه و قیام تهدید کرد. وزارت خارجه بیانیه‌ای با صورت‌بندی‌های دیپلماتیک در محکومیت این اقدام صادر کرده بود.

گفته شده که خروج حسین امیرعبداللهیان از تیم معاونان ظریف در صدور این بیانیه نقش داشته است. امیرعبداللهیان، معاون آفریقا-عربی ظریف مناسبات نزدیکی با قاسم سلیمانی دارد و برکناری او در محافل سیاسی و دیپلماتیک به اظهارات ماجراجویانه‌اش در امور منطقه و توافق احتمالی ایران، روسیه و آمریکا در سرنوشت بشار اسد ارتباط داده شد.

جمهوری اسلامی در مذاکرات صلح سوریه شرکت فعالی دارد اما با وجود تاکید بر راه حل سیاسی، به اعزام نیروهای نظامی و شبه‌نظامی به سوریه برای حفظ رژیم اسد ادامه می‌دهد. از ابتدای جنگ داخلی سوریه تقریبا ۶۵۰نفر از نیرو های وابسته به سپاه از جمله افغان‌ها و پاکستانی‌ها در «لشگر فاطمیون» و «گردان زینبیه»، جان خود را در سوریه از دست داده‌اند.

Share