Share

در ادامه واکنش به افشای فیش‌های حقوقی چند ده میلیونی مدیران دولتی و بانکی، معاون اول رئیس دولت جمهوری اسلامی ایران گفت که دریافت کنندگان این حقوق‌ها برکنار خواهند شد.

corruption-fesad-mali

یک روز پس از آنکه رسانه‌های ایران از برکناری علی صدقی مدیرعامل بانک رفاه خبر دادند، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران گفت که دولت در مبارزه با فساد خط قرمزی ندارد.

او از برنامه ویژه دولت برای بررسی دریافتی مدیران خبر داد و گفت که «دولت در این مورد به هیچ وجه کوتاه نخواهد آمد».

جهانگیری همچنین اعلام کرد که میزان دریافتی مدیران دستگاه‌های دولتی بررسی خواهد شد. به گفته او دولت از سازمان بازرسی و دیوان محاسبات و همه دستگاه‌ها اجرایی خواسته است که میزان دریافتی مدیران ارشد را برای بررسی اعلام کنند.

بحث بر سر حقوق و مزایای چند ده میلیون تومانی مدیران ارشد دولتی پس از افشای فیش حقوقی رئیس هیئت مدیره بیمه مرکزی ایران آغاز شد. خرداد ۹۵ روزنامه کیهان فیش حقوقی مدیرعامل بانک رفاه کارگران را منتشر کرد و پس از آن خبرگزاری‌های فارس و تسنیم از دریافت چند ده میلیونی صفدر حسینی رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی خبر دادند.

حسن روحانی در واکنش به افشای حقوق و مزایای مدیران دولتی خواستار ادامه ندادن آن شد. اما علی خامنه‌ای رهبر ایران، حقوق و مزایای چند ده میلیون تومانی را «حمله به ارزش‌های انقلاب» دانست و گفت که «حتما باید با این مسئله برخورد شود.»

معاون اول رئیس جمهوری هم در مراسم افطاری کارکنان دولت تاکید کرد که دولت با همه پرداخت‌های خارج از عرف برخورد خواهد کرد. به گفته جهانگیری «پول‌های اضافی باید به خزانه بازگردد و افرادی که این کار را کردند، برکنار خواهند شد.»

او این وضعیت را محصول تصمیم‌گیری‌های دولت پیشین دانست و گفت که یک فهرست هزار نفره در اختیار هیئت دولت قرار گرفته که «خیلی از آنها معقول است و تعداد محدودی خارج از عرف می باشدکه حتما با آن برخورد خواهد شد.»

جهانگیری همچنین از هماهنگی دولت و مجلس برای سامان‌دهی به این مسئله خبر داد و اعلام کرد که افزایش دستمزد در دستگاه‌های دولتی «تنها با هماهنگی و موافقت شورای حقوق و دستمزد انجام می‌شود».

در همین زمینه

Share