Share

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران روز گذشته پس از ملاقات با همسر جعفر عظیم‌زاده، فعال کارگری زندانی گفته است برای او هیچ کاری نمی‌کند حتی اگر بمیرد.

جعفر عظیم‌زاده ۵۹ روز است که اعتصاب غذا کرده است.

جعفر عظیم زاده، پیش و پس از اعتصاب غذا

جعفر عظیم زاده، پیش و پس از اعتصاب غذا

به گزارش خبرگزاری هرانا، جعفر عظیم‌زاده فعال کارگری زندانی در زندان اوین، در اعتراض به «سرکوب فعالان کارگران و معلمان از طریق پرونده سازی‌های امنیتی» در اعتصاب غذاست و در حال حاضر در بیمارستان بستری است.

یک منبع نزدیک به این فعال کارگری به هرانا گفته است: «امروز همسر اقای عظیم‌زاده برای پیگیری پرونده همسرش به دیدار آقای جعفر دولت‌ابادی دادستان تهران رفت اما آقای دولت آبادی با عصبانیت پاسخ داده برای ایشان کاری نمی کند حتی اگر بمیرد مسئولش اوست و به کسی مربوط نمی‌شود.»

در روزهای گذشته، حغفر عظیم‌زاده به‌طور مداوم زیر سرم بوده است. ضربان قلب او در روی مانیتور از ۶۰ بالاتر نرفته و وضعیت روحی‌اش هم خوب نیست.

عظیم‌زاده، رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران از ۱۰ اردیبهشت، دست به اعتصاب غذا زده است. از جمله خواست‌های او می‌توان به رفع اتهام‌های امنیتی از پرونده فعالان صنفی، دستمزدهای زیر خط فقر کارگران و ممنوعیت برگزاری مستقلانه روز جهانی کارگر اشاره کرد.

تاکنون اتحادیه‌های کارگری مانند اتحادیه سراسری فرانسه (س‌ژ‌ت) و فعالان سیاسی و مدنی از عظیم‌زاده حمایت کرده‌اند. ۴۰ اندیشمند و فعال سیاسی و کارگری از جمله نوآم چامسکی، میثاق پارسا، الکس کالینیکوس، الکس گوردن و جان ریس با انتشار بیانیه‌ای با عظیم‌زاده اعلام همبستگی کردند.

این فعال کارگری دهم اسفند ماه ۹۳ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» و «اخلال در نظم عمومی» به پنج سال زندان و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس محکوم شد. او روز یک‌شنبه ۱۷ آبان سال ۹۴ برای تحمل حکم خود راهی زندان اوین شد.

عظیم‌زاده از هماهنگ‌کنندگان طومار ۴۰ هزار نفری کارگران برای افزایش حداقل مزد بوده، به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور، اخلال در نظم عمومی و فعالیت تبلیغی علیه نظام جمعا به شش سال حبس محکوم شده است.

صلواتی، قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، در این حکم مجازات های این فعال کارگری را تجمیع نکرده است.

تشکیل اتحادیه آزاد کارگران ایران، تشکیل اتحادیه سراسری کارگران اخراجی و بیکار، همکاری با کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های آزاد کارگری، شرکت در تجمع روز جهانی کارگر پارک لاله در سال ٨٨، هدایت کارگران در اعتراضات سال ٨۴، اقدام به تشکیل و برنامه ریزی و مدیریت تجمعات کارگری در زمان دولت جدید و تهدید به تجمع و اعتصاب در اسفند ماه سال ۹۲ از اتهامات او بوده است.

عظیم‌زاده همچنین به علت جمع آوری طومار اعتراضی ۴۰ هزار نفری کارگران و تجمعات در مقابل مجلس و وزارت کار و هدایت و اجرای این تجمعات، اعتراض به مزد مصوب، شکایت از سعید مرتضوی به عنوان نماینده هزار کارگر، اعتراض به ایجاد تغییرات ضدکارگری در قانون کار، نشست و ملاقات با دیگر تشکل‌های مستقل کارگری از قبیل سندیکای کارگران شرکت واحد تهران، سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، کمیته هماهنگی، کمیته پیگیری و مصاحبه با برخی رسانه‌های برون مرزی محکوم شده است.

Share