Share

فرودگاه بین‌المللی آتاتورک استانبول که بزرگ‌ترین فرودگاه ترکیه است، شامگاه سه‌شنبه (ساعت ۲۲ به وقت محلی) ۲۸ ژوئن/ هشتم تیر عرصه وقوع سه انفجار و تیراندازی شد. در حالی که بر اساس گزارش‌های اولیه، شمار کشته‌شدگان این حادثه دست‌کم ۱۰‌نفر گزارش شده بود، این رقم به ۴۱نفر (با در نظر گرفتن سه عامل انفجارهای انتحاری) افزایش یافته است. ۱۴۷ نفر هم زخمی شده‌اند.

Istanbil Airport Turkey Attack ISIS 27 June 2016

«آسوشیتدپرس» به نقل از یک مقامی «ارشد» دولت ترکیه که نخواسته نامش برده شود, نوشته است که نزدیک به ۵۰ نفر در حمله به فرودگاه آتاتورک کشته شده‌اند. این مقام ارشد به آسوشیتدپرس گفته است که بر اساس نشانه‌های اولیه، این حمله‌های انتحاری کار گروه «دولت اسلامی» (داعش) است.

با وجود این هیچ مقام رسمی‌ای هنوز رقم ۵۰ نفر کشته را تایید نکرده و رقم رسمی‌ای که تاکنون اعلام شده است، ۳۹ نفر است. پنج نفر از این ۳۹ نفر نیروهای پلیس استانبول هستند. در این میان سه نفر مهاجم هم کشته شده‌اند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها شمار مجروحان این حادثه به ۱۴۷ نفر رسیده است که حال بیش از ده‌ نفر از آن‌ها وخیم گزارش می‌شود.

هنوز نام کشته‌شدگان و تابعیت آن‌ها مشخص نشده است، اما یک مقام ترکیه‌ای به «رویترز» گفته است که بیش‌تر آن‌ها اتباع ترکیه هستند، گرچه که خارجی هم در میان کشته‌شدگان هست.

شبکه تلویزیونی NTV در ترکیه گزارش داده است که رئیس‌جمهوری، رجب طیب اردوغان، با نخست وزیر و رئیس نیروهای مسلح در کاخ ریاست جمهوری در آنکارا، درست بعد از انفجارها ملاقات اضطراری داشته‌اند.

مقام‌‌های ترکیه گفته‌‌اند که مهاجمان در تلاش بوده‌اند تا از گیت ورودی فرودگاه عبور کنند که با مقاومت و تیراندازی نیروهای امنیتی روبه‌رو شده‌اند. به دنبال این درگیری‌، آن‌ها جلیقه انفجاری بر تن خود را منفجر کرده‌اند.

Istanbul 1

پلیس ترکیه می‌گوید که مهاجمان احتمالا سه نفر بوده‌اند. یکی از آن‌ها پیش از انفجار در درگیری با پلیس فرودگاه تیر می‌خورد، به زمین می‌خورد و سپس خود را منفجر می‌کند. نفر دیگر هم در حال درگیری فیزیکی با یک پلیس دیگر خود را منفجر می‌کند.

سومین مهاجم انتحاری مواد منفجره همراه خود را در محوطه پارکینگ فرودگاه منفجر کرده است.

پیش‌تر بکیر بزداغ، وزیر دادگستری ترکیه، از تیراندازی با اسلحه کلاشینکف خبر داده بود. افکان اعلا، وزیر کشور ترکیه هم گفته بود که دست‌کم یکی از انفجارها در سالن پروازهای ورودی، انتحاری بوده است.

تلویزیون‌های محلی تصاویری از محل وقوع انفجارها و تیراندازی‌ها در فرودگاه آتاتورک پخش کرده‌اند که در آن‌ها مردم در حال فرار هستند. در این تصاویر دست‌کم یک نفر دیده می‌شود که با پای زخمی روی چمن‌ها دراز کشیده است.

علی تکین که در لحظه انفجار در فرودگاه آتاتورک بوده، به «رویترز» گفته است: «یک انفجار بزرگ بود؛ صدای بسیار بلند. سقف پایین آمد. داخل فرودگاه وحشتناک است. شما نمی‌توانید دیگر فرودگاه را بشناسید. ساختمان صدمه شدیدی خورده است.»

یک زن آلمانی به نام دویگو هم که در لحظه انفجار در بخش کنترل پاسپورت بوده گفته است: «من خودم را روی زمین انداختم. همه در حال فرار بودند. همه جا پر از خون و تکه‌های بدن انسان‌ها بود. سوراخ گلوله‌ها را بر روی در‌ها می‌شد دید.»

Istanbul IST Airport Attack ISIS 28 June 2016

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حادثه را بر عهده نگرفته، اما یک تحلیلگر مسائل امنیتی به الجزیره گفته است که شباهت‌هایی میان این حادثه و حمله تروریستی گروه «دولت اسلامی» (داعش) به فرودگاه بروکسل بلژیک در ماه مارچ وجود دارد.

خبرگزاری DHA ترکیه هم به نقل از پلیس استانبول گزارش داده است که شواهد حاکی از دست داشتن «داعش» در حمله به فرودگاه آتاتورک است.

پروازهای خروجی فرودگاه آتاتورک لغو شده‌اند و اغلب پروازهای ورودی آن به فرودگاه‌های دیگر منتقل شده‌اند. هواپیماهایی که در ساعت‌های اولیه پس از انفجار به فرودگاه رسیده‌اند اجازه فرود دریافت کرده‌اند.

مسافرانی که پس از انفجار در فروشگاه‌های فرودگاه پنهان شده‌اند:

پیام تسلیت اردوغان

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در پیام کتبی‌ای که در آخرین ساعت روز سه‌شنبه منتشر کرد، حمله‌های تروریستی فرودگاه آتاتورک استانبول را محکوم کرد. او با اشاره به این‌که حمله در ماه رمضان صورت گرفته و غیرنظامیان بی‌گناه را هدف قرار داده است، از دولت‌های غربی، رسانه‌ها و جامعه مدنی در سراسر جهان خواست که در مقابل تروریسم موضع قاطع خود را نشان دهند.

Istanbul IST Airport Attack ISIS 28 June 2016 p 2111

رئیس‌جمهوری ترکیه از کشورهای جهان -به ویژه کشورهای غربی- خواست که با ترکیه در مبارزه با تروریسم همراه شوند.

اردوغان که نامی از گروهی نیاورده است، بر موضوع تروریسم بیش‌تر تاکید داشته و نوشته است: «با وجود هزینه سنگین این حمله‌ها، ترکیه قدرت، اراده و ظرفیت ادامه مبارزه با تروریسم را تا پایان راه دارد.»

او همچنین گفته است که «حمله به فرودگاه آتاتورک، حمله به ۷۹ میلیون شهروند ترکیه و ۷.۵ میلیارد انسان در سراسر جهان است.»

رئیس‌جمهوری ترکیه در پیام تسلیتش خطاب به دولت‌های غربی گفته است: «اشتباه نکنید! برای گروه‌های تروریستی بین لندن، برلین و شیکاگو با استانبول تفاوتی نیست.»

هر سه حزب اپوزیسیون دولت عدالت و توسعه در مجلس ترکیه نیز بیانیه‌های تسلیت نوشته و حمله به فرودگاه آتاتورک را محکوم کرده‌اند.

فرودگاه آتاتورک یکی از شلوغ‌ترین و پررفت‌و‌آمدترین فرودگاه‌های جهان است که در سال ۲۰۱۵، ۶۰‌میلیون مسافر از آن جابه‌جا شده‌اند.

در طول یک سال گذشته بمبگذاری‌هایی در سراسر ترکیه انجام شده است که مسئولیت برخی از آن‌ها را «داعش» برعهده گرفته و مسئولیت برخی دیگر از آن‌ها متوجه مبارزان کرد شده است.

شرایط پیش آمده ضربه سختی به صنعت توریسم در ترکیه وارد کرده است:

شمار گردشگران خارجی در ترکیه همچنان رو به کاهش است

Share