Share

در پی عذرخواهی رجب طیب اردوغان بابت سرنگون کردن جنگنده روسیه توسط ارتش ترکیه، این بار ولادیمیر پوتین گام جدیدی برای بهبود روابط دو کشور برداشت.

در مورد دیدار رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین رؤسای جمهور دو کشور اطلاعات ضد و نقیضی منتشر شده است.

در مورد دیدار رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین رؤسای جمهور دو کشور اطلاعات ضد و نقیضی منتشر شده است.

دفتر ریاست جمهوری روسیه چهارشنبه ۲۹ ژوئن / ۹ تیر در مسکو اعلام کرد که پس از تماس تلفنی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، محدودیت سفر گردشگران روسی به ترکیه و تحریم صنعت مواد غذایی این کشور از سوی روسیه لغو شد.

ولادیمیر پوتین ۲۸ نوامبر سال گذشته دستور داده بود محصولات وارداتی ترکیه تحریم و سفر گردشگران روسی به ترکیه لغو شوند.

وزارت گردشگری ترکیه روز سه‌شنبه ۲۸ ژوئن / ۸ تیر از کاهش شدید شمار گردشگران روس در ترکیه خبر داد و گفت در ماه مه سال جاری تعداد آن‌ها ۹۱,۸ درصد کمتر شده بود. این مسئله نتیجه تیرگی روابط دو کشور در ماه‌های اخیر است.

در ماه نوامبر (آذر) سال گذشته، ترکیه یک فروند هواپیمای «سوخو ۲۴» روسیه را با پرتاب موشک سرنگون کرد. در پی این حادثه روابط دو کشور به‌سرعت رو به تیرگی گرایید و روسیه از اول ماه ژانویه سال جاری میلادی تحریم‌هایی در زمینه‌های تجاری، گردشگری و آموزشی علیه ترکیه به مورد اجرا گذاشت.

در روزهای اخیر اما نشانه‌هایی از نزدیکی روابط دو کشور مشاهده می‌شود. اردوغان در ۱۴ ژوئن / ۲۵ خرداد پیام تبریکی به‌مناسبت جشن ملی روسیه به پوتین ارسال کرد و پس از آن در ۲۷ ژوئن / ۷ تیر، بابت شلیک نیروی هوایی این کشور به جنگنده روسیه عذرخواهی کرد.

دفتر ریاست جمهوری روسیه همچنین گفته است افزون بر لغو محدودیت سفر گردشگران روسی به ترکیه، ولادیمیر پوتین دستور از سرگیری مذاکرات را برای ادامه روابط تجاری دو کشور صادر کرده است.

به همین منظور برای روز یکم ژوئیه / ۱۱ تیرماه گفت‌وگوی وزیران امور خارجه دو کشور در نظر گرفته شده است.

در مورد دیدار رؤسای جمهور دو کشور اطلاعات ضد و نقیضی منتشر شده است. دفتر ریاست جمهوری ترکیه گفته که در این‌باره توافق شده است

در مورد دیدار رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین رؤسای جمهور دو کشور اطلاعات ضد و نقیضی منتشر شده است. دفتر ریاست جمهوری ترکیه گفته است پوتین و اردوغان در اوایل ماه سپتامبر در نشست گروه ۲۰ در چین دیدار خواهند کرد اما دفتر ریاست جمهوری روسیه از آمادگی دو طرف در این زمینه سخن گفته است.

بیشتر بخوانید:

عذرخواهی رسمی اردوغان بابت شلیک ترکیه به جنگنده روسیه

نشانه‌هایی از تمایل ترکیه و روسیه به بهبود روابط

Share