Share

بر اساس شواهد به‌دست آمده از اسناد دولتی، رژیم دیکتاتوری فرانکو در اسپانیا سال‌ها آثار نویسندگان برجسته آمریکای لاتین را سانسور ‌کرده است.

ژنرال فرانسیسکو فرانکو، دیکتاتور اسپانیا، در سال‌های پایانی زندگی‌اش

ژنرال فرانسیسکو فرانکو، دیکتاتور اسپانیا، در سال‌های پایانی زندگی‌اش

روزنامه «اِل پائیس» اسپانیا پنج‌شنبه ۳۰ ژوئن / ۱۰ تیر گزارش داد اسناد بایگانی دولتی درباره سانسور در این کشور نشان می‌دهند که رژیم ژنرال فرانسیسکو فرانکو (۱۹۷۵-۱۹۳۹) سال‌ها مانع از انتشار آثار نویسندگان اسپانیایی‌زبانی چون کارلوس فوئنتس و خولیو کورتاسار در اسپانیا شده است.

برخی از رمان‌های نویسنده پرآوازه مکزیکی کارلوس فوئنتس (۲۰۱۲-۱۹۲۸) و نویسنده آرژانتینی خولیو کورتاسار (۱۹۸۴-۱۹۱۴) در زمان حکومت ژنرال فرانکو به‌طور کامل ممنوع شده‌اند.

به‌نوشته «اِل پائیس»، در این اسناد یکی از آثار فوئنتس به‌عنوان اثری «الحادی» شناخته شده که در آن «اشاره‌های سیاسیِ برخلاف نظام» وجود دارد.

نخستین رمان ماریو بارگاس یوسا، نویسنده پروئی برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۰، به نام «عصر قهرمان» که در سال ۱۹۶۳ منتشر شد، در دوران رژیم فرانکو هشت پاراگرافش به دلیل «توصیف‌های زشت و ناپسند» سانسور شده بود.

در مقابل، ناشران آثار گابریل گارسیا مارکز (۲۰۱۴-۱۹۲۷)، نویسنده کلمبیایی برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۸۲، مشکل کمی با معیارهای سانسور در حکومت ژنرال فرانکو داشتند.

اداره سانسور در مورد رمان معروف «صد سال تنهایی» مارکز اگرچه آن را دارای «فضای بی‌اخلاقی» توصیف کرده اما در نهایت نتیجه گرفته است: «به این اثر می‌توان مجوز داد. به‌عنوان رمان بسیار خوب است.»

ژنرال فرانسیسکو فرانکو پس از جنگ داخلی اسپانیا و شکست چپ‌ها در سال ۱۹۳۹ روی کار آمد و تا هنگام مرگش در ۱۹۷۵ بر اسپانیا حکومت کرد.

Share