Share

شهرداری تهران بیلبوردهای تازه‌ای را با محور شرایط و وضعیت زندگی آمریکایی‌ها در معابر عمومی نصب کرده است که واکنش‌هایی انتقادی به همراه داشته‌اند.

Americans 3

کاربران شبکه‌های اجتماعی به شکلی گسترده نسبت به محتوای این بیلبوردها معترض شده‌اند و یک عضو شورای شهر تهران هم گفته است که تذکرهای لازم در این مورد به شهرداری داده شده است.

بر روی بیلبوردهای ضد آمریکایی نصب شده در معابر شهر تهران چنین عبارت‌هایی دیده می‌شود:

– در آمریکا از هر پنج نوزاد دو نوزاد به صورت نامشروع به دنیا می‌آیند.

– از هر ۱۱۰ شهروند آمریکایی یک نفر در زندان است.

– طبق گزارش سازمان مبارزه با خشونت آمریکا:‌ در هر ۹ ثانیه یک زن آمریکایی مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد.

سابقه استفاده از بیلبوردهای ضد آمریکایی البته به سال‌های اول پس از پیروزی انقلاب سال ۵۷ در ایران برمی‌گردد اما ارائه تصاویر این‌چنینی از ایالات متحده و نقد وضعیت حقوق بشر در این کشور با ارائه چنین گزاره‌هایی، دست‌کم در قالب بیلبوردهای شهرداری، اگر بی‌سابقه نباشد کم‌سابقه است.

شهرداری تهران البته برای نقد سیاست‌های آمریکا و ایجاد فشار احتمالی بر دولت، هنگام مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی که به تصویب و اجرایی شدن “برجام” منجر شد هم بیلبوردهایی ضد آمریکایی را در معابر عمومی نصب کرد، اما در آن زمان دولتمردان آمریکا هدف این تبلیغات بودند و حالا موضوع حقوق بشر و سبک زندگی آمریکایی محور مورد نظر است.

البته به نظر می‌رسد که بیلبوردهای تبلیغاتی شهر تهران تنها در اختیار شهرداری نیستند:

شهرداری تهران: بیلبوردهای اشتون کار ما نیست

در مورد اخیر اما با توجه به صحبت‌های محمد حقانی، عضو شورای شهر تهران، به نظر می‌رسد مسئولیت بیلبوردهای به نمایش درآمده متوجه شهرداری است.

حقانی به روزنامه آفتاب یزد گفته است که در شورای شهر به برخی از بیلبوردها که تبلیغات‌شان خارج از روال قانونی است تذکرات لازم را دادیم؛ در مورد بیلبوردهای فرهنگی هم همین‌طور.

نکته قابل توجه در صحبت‌های حقانی این است که محتوای بیلبوردها باید مورد تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد و اگر این وزارتخانه محتوای فرهنگی بیلبوردی را تایید نکند، آن بیلبورد به نمایش در نمی‌آید یا اگر هم به نمایش در‌آمده باشد، به سرعت از سطح شهر جمع‌آوری می‌شود.

این عضو شورای شهر تهران اما روشن نکرده است که آیا بیلبوردهای مورد اشاره مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را داشته‌اند یا نه، اما گفته است که برای بیلبوردهایی با مسائل فرهنگی که نمی‌توان مناقصه و مزایده گذاشت، کارگروه‌های مختلفی وجود دارند که هر کدام وظایف خاصی را در این زمینه انجام می‌دهند.

Americans

آفتاب یزد در سرمقاله خود به قلم علی‌رضا کریمی، سردبیر این روزنامه هم به همین موضوع پرداخته و نصب این بیلبوردها را رفتار عجیب شهرداری خوانده است.

کریمی نصب بیلبوردهای هنری را بر در و دیوار شهر که برخی از آن‌ها با امضای هنرمندان آمریکایی به نمایش درآمدند، با نمایش بیلبوردهای فعلی در تناقض دیده و شهرداری را گرفتار در یک پارادوکس: «… البته این رفتار شهرداری تهران بی‌شباهت به رفتار رییس این مجموعه نیست. بارها و بارها در آستانه برگزاری انتخابات و تبلیغات و پس از آن شاهد اظهارات و رویکردهای متناقض از جانب وی {محمد‌باقر قالیباف} بوده‌ایم. سیاست یکی به نعل و یکی به میخ سیاستی خاص برای راضی نگه داشتن همه طرف‌هاست که از جانب برخی سیاسیون پیگیری می‌شود ….»

مردم عادی و کاربران شبکه‌های اجتماعی اما با ایده‌های خلاقانه‌تری به نقد محتوای این بیلبوردها پرداخته‌اند.

هشتگی با عنوان #بنر_پیشنهادی_برای_شهرداری_تهران در توییتر فعال شده و کاربران با استفاده از عبارات طنز و کلمات قصار یا با رویکردی جدی و سیاسی، جملاتی را به جای آن‌چه درباره آمریکایی‌ها بر در و دیوار تهران به نمایش گذاشته شده، به شهرداری پیشنهاد می‌دهند.

Americans 4از جمله این پیشنهادها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– کاربری به نام آلوچه: آیا می‌دانستید در ۳۰ سال اخیر چند صد هزار نفر از ایران رفتند آمریکا زندگی کنند ولی ۱۰۰ نفر هم از آمریکا نیامدند ایران زندگی کنند؟

– یک کاربر: برای لمس محرومیت کلمه بشاگرد را در گوگل سرچ کنید.

– کاربری به نام شهیاد: آیا می‌دانید فقط در ایران ۷۰۰ میلیارد دلار به همراه چند دکل نفتی گم می‌شود؟

– نگولی خفن خاتون: آیا می‌دانستید هزینه بیمه تامین اجتماعی، ربع هزینه درمان بیمار هم نمی‌شود؟

– آیا می‌دانید #فیش حقوقی #حسن_نصرالله به زبان فارسی صادر می‌شود؟

– دلبند تنها: آیا می‌دانید در آمریکا زنان می‌توانند دوچرخه‌سواری کنند؟

از همین کاربر: آیا می‌دانید در آمریکا نه پدر و نه مادر، هیچ‌کدام حق ندارند با فرزندشان برخورد خشن داشته باشند؟

– محمد‌رضا: آیا می‌دانید در آمریکا انتقاد به دولت در رسانه‌ها جرم نیست؟

– تراویس: آیا می‌دانید پسر بچه‌‌ ۵-۶ ساله به فروش می‌رسد. (قیمت توافقی)

– ناصر‌الدین ناه: آیا می‌دانید در آمریکا گاز‌انبر وجود ندارد؟!

– یک کاربر: آیا می‌دانید حسن روحانی گفت نه تنها رفع حصر بلکه می‌شود پس از یک‌ سال تمام زندانیان حوادث ۸۸ هم آزاد شوند؟

– علی رنجبران: آیا می‌دانستید ساختن بزرگراه از داخل پارک ملى #سرخه_حصار خلاف قانون است.

– یک کاربر: آیا می‌دانستید در گرمای این فصل جنوب کشور مردم قطعی برق را هم تجربه می‌کنند؟

– آیا می‌دانید شهرداری بزرگ‌ترین آمار به خدمت گرفتن شرخر‌ها را در دنیا دارد؟

– دیاکو: فروش کلیه به قیمت توافقی


در همین زمینه

نصب بیلبوردهای «روزشمار نابودی اسرائیل» در تهران

Share