Share

برای عده‌ای از روزنامه‌نگاران در ایران پیامی تهدید‌آمیز فرستاده شده است. فرستنده این پیام که در قالب پیامک به دست گروهی از روزنامه‌نگاران ایرانی رسیده، ناشناس است.

Journalists

در این پیام کوتاه هشدار داده شده که «هر گونه ارتباط و همکاری با عناصر معاند خارج از کشور … عملی مجرمانه و موجب پیگرد قضایی است.»

«ایمیل، پرتال‌های امن و سایر وسایل ارتباطی» به عنوان ابزار این ارتباط‌ها مورد اشاره فرستنده این پیغام قرار گرفته و پیامک فرستاده شده، «آخرین هشدار امنیتی» خوانده شده است.

فرستنده بر ضرورت قطع این ارتباط‌ها تاکید کرده است.

Journalistsامیر رشیدی، فعال و پژوهشگر در زمینه ایجاد امکان دسترسی به اینترنت در داخل ایران، از جمله منتشر کنندگان تصویر این پیامک است:

او با انتشار این تصویر، نوشته است: «هرگونه ارتباط از طریق “پورتال‌های امن” ممنوع است! پ‌ن: اس‌ام‌اس واقعی دریافت شده توسط رفقا در ایران.»

او در توییت دوم خود همراه با تصویر این پیامک نوشته است که این پیام فقط برای خبرنگارها نرفته، بلکه گویا فعالان زنان، دانشجویی و برخی احزاب هم این پیام را گرفته‌اند.

پانزدهم اردیبهشت ماه امسال هم خبری با این مضمون منتشر شد که گویا وزارت اطلاعات ایران بار دیگر دست به‌ کار احضار روزنامه‌نگاران منتقد شده است. ماموران این وزارتخانه در احضارهای مکرر خود به چند تن از روزنامه‌نگاران هشدار داده‌اند که زیر نظر قرار دارند و نباید دست از پا خطا کنند.

تهدیدهای جدید وزارت اطلاعات علیه روزنامه‌نگاران در ایران

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در آن زمان گزارش کرد که سه روزنامه‌نگار شاغل در روزنامه‌های چاپ تهران که نام آن‌ها فاش  نشده، به این کمپین خبر داده‌اند که احضارهای جدید روزنامه‌نگاران در راه است.

سابقه تحت فشار قرار دادن روزنامه‌نگاران در ایران با استفاده از مراکز و افراد ناشناس طولانی‌ست. در جریان این موارد گاهی خانواده‌ها، دوستان و همکاران روزنامه‌نگاران خارج از کشور هم هدف‌‌ آزار و اذیت‌های مقامات و مسئولان اطلاعاتی و انتظامی و قوه قضاییه قرار گرفته‌اند.

Share