Share

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیدار جمعی از دانشجویان از رویه افراد درباره آنچه او فتنه ۸۸ ‌می‌خواند انتقاد کرد و گفت «بر روی این موضوع حساس هستم».

Ali-Khamenei

عکس از آرشیو – خامنه‌ای در جمع دانشجویان گفت که منظور از دفاع از نظام، دفاع از رهبری نیست

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایلنا، آیت‌الله خامنه‌ای عصر شنبه ۱۲ تیر در دیدار جمعی از دانشجویان مشخص کردن موضع در برابر اعتراضات سال ۸۸ را مهم دانست و از کسانی که ادعای حمایت از نظام دارند اما موضع خود را مشخص نمی‌کنند انتقاد کرد.

رهبر جمهوری اسلامی گفت: «مواضع من درباره فتنه سال ۸۸ کاملاً صریح است و بر روی این موضوع حساس هستم و ملاک هم، عدم حمایت از کسانی است که سردمدار فتنه بودند و یا از آن سوءاستفاده کردند و تاکنون نیز اعلام تبری نکرده اند».

میرحسین موسوی و مهدی کروبی به همراه زهرا رهنورد به اتهام «سران فتنه ۸۸» از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند. در هفت سال گذشته رهبر جمهوری اسلامی ایران و جریانات نزدیک به او بارها از اعتراضات ۸۸ به عنوان «فتنه» یاد کردند و کسانی که موضع‌گیری روشنی در این باره نداشتند را «ساکتین» خواندند.

این سخنان علی خامنه‌ای در پاسخ به یکی از دانشجویان حاضر بود که به موارد «تبعیض» و زیر پا گذاشتن قانون اساسی در ایران و نحوه برخورد با مخالفان انتقاد کرد. محمدعلی کام‌فیروزی، دانشجوی دکتری حقوق جزای دانشگاه تهران خطاب به رهبر جمهوری اسلامی گفت که حصر موسوی، رهنورد و کروبی که بدون ذکر نامشان از آنها به عنوان «پاره‌ای از مسئولین سابق نظام» یاد کرد، بر اساس اصول ۳۰، ۳۶، ۳۷ و ۳۹ قانون اساسی «غیرقانونی است».

رهبر جمهوری اسلامی ایران همچنین درباره مخالفت با رهبری گفت که منظور از دفاع از نظام، دفاع از رهبری نیست، «بلکه دفاع از مجموعه ارزش‌های در هم تنیده‌ای است که انقلاب با تکیه بر آنها به رشد و بالندگی خود ادامه می‌دهد».

خامنه‌ای برهم زدن هر اجتماع و مجلسی را «مضر» و «بی‌فایده» خواند و گفت که «در مواقع لازم» باید با تشکیل اجتماعات و جلسات، «حرف خود را در قبال اجتماعات مخالف به گوش دانشجویان رساند».

برجام ۲ و مذاکره با غرب

رهبر جمهوری اسلامی بر ادامه دشمنی نظام با غرب تأکید کرد و گفت تنها دو راه وجود دارد، «یا جمهوری اسلامی به آنچنان قدرت و توانایی دست یابد که طرف مقابل جرأت تعرض نداشته باشد یا اینکه جمهوری اسلامی هویت اصلی خود را از دست بدهد و یک ظاهر بی‌جانی از آن باقی بماند».

او در ادامه گفت: «بنده توسعه غربی را به هیچ وجه قبول ندارم چرا که پایه‌ها و مبانی آن غلط است و به همین علت، «گفتمان پیشرفت اسلامی ایرانی» را مطرح کرده‌ایم».

خامنه‌ای انقلاب اسلامی را «انقلاب عقلایی» خواند و گفت بر این اساس کسانی که معتقدند برای پیشرفت ایران باید به غرب پناه برد، «عقل خود را باخته‌اند».

او همچنین تأکید کرد که ایران بر سر مسأله سوریه با آمریکا مذاکره نخواهد کرد زیرا هدف اصلی آمریکا «قطع حضور ایران در منطقه» است.

رهبر جمهوری اسلامی از آغاز اجرای برجام بارها آمریکا را به عنوان یکی از شش کشور طرف این پیمان‌نامه به «بدعهدی» و مانع‌تراشی متهم کرده است. او سه‌شنبه ۲۵ خرداد در دیدار با سران سه قوه و کارگزاران و مدیران ارشد نظام آمریکا را «بد ذات» خواند.

او همچنین گفته است که جمهوری اسلامی در نقض برجام پیشقدم نخواهد بود اما اگر تهدید نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر پاره کردن برجام عملی شود، آن را «آتش خواهد زد».

بیشتر بخوانید:

خامنه‌ای: آمریکائی‌ها برجام را پاره کنند ما آن را آتش می‌زنیم

Share