Share

در دو انفجار در دو منطقه بغداد دست‌کم ۸۳ تن کشته و ۱۷۶ تن زخمی شدند. مسئولیت یکی از انفجارها را داعش برعهده گرفت.

Baghdad-Irak

عکس از آرشیو – دو انفجار مرگبار در مراکز خرید بغداد جان ده‌ها غیرنظامی را گرفت

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این انفجارها صبح یکشنبه سوم ژوئیه/ ۱۳ تیر به فاصله چند ساعت از هم در مرکز خرید در مرکز بغداد و منطقه‌ای مسکونی در شرق این شهر رخ داد.

در اولین انفجار که بیشترین تلفات را در پی داشت، یک خودرو در نزدیکی یک مرکز خرید در منطقه «کراده» در مرکز بغداد منفجر شد. مقامات پلیس از کشته شدن ۷۸ تن و زخمی شدن ۱۶۰ تن در این انفجار خبر دادند.

بیشتر کشته شدگان کودکان، خانواده‌ها و جوانانی بودند که در روزهای پایانی رمضان برای جشن‌های عیدفطر خرید می‌کردند.

داعش با انتشار بیانیه‌ای در فضای مجازی مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت. در این بیانیه آمده است که مسلمانان شیعه هدف این بمب‌گذاری بودند.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، چند ساعت پس از این انفجار به محل وقوع حادثه رفت. ویدئویی که از حضور العبادی در این محل منتشر شده نشان می‌دهد که جمعیتی از مخالفان او علیه العبادی شعار می‌دهد و او را «دزد» خطاب می‌کنند.

دومین انفجار در شرق بغداد رخ داد که در آن پنج تن کشته و ۱۶ تن مجروح شدند. هیچ گروهی تاکنون مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته است.

در ماه‌های اخیر جمعیتی از معترضان به سیاست‌های اقتصادی و مداخله‌های حزبی در دولت العبادی، چندین بار اقدام به برگزاری تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی کردند. بیشتر این جمعیت را شیعیان طرفدار مقتدی صدر تشکیل می‌دهند.

این در حالی است که نیروهای نظامی عراق با کمک شبه‌نظامیان شیعه توانسته‌اند چند منطقه را از تصرف داعش خارج کنند. هفته گذشته العبادی اعلام کرد که نیروهای ارتش عراق فلوجه را به طور کامل از داعش بازپس گرفتند.

بیشتر بخوانید:

ارتش عراق: فلوجه را «به طور کامل» از داعش بازپس گرفتیم

Share