Share

دستگاه قضایی عراق در واکنش به بمب‌گذاری‌های بغداد به نمایش قدرت روی آورد و پنج نفر را به دار آویخت. روشن نیست جرم محکومان چه بوده است.

Bagdad-Iraq

مقامات قضایی عراق در نمایش استحکام دولت و در پاسخ حملات انتحاری در دو نقطه بغداد، پنج زندانی را به دار آویختند. محکومان صبح دوشنبه چهارم ژوئیه اعدام شده‌اند.

جرم محکومان روشن نیست اما در بیانیه‌ای گفته شده که خانواده‌های کشته‌شدگان حملات یکشنبه باید بدانند “برادران دستگاه قضایی از مجازات قاطع کسانی که دست‌شان به خون عراقی‌ها آغشته‌ است، فروگزار نمی‌کنند.”

سال‌ گذشته، دولت اردن نیز رویکرد مشابهی در پیش گرفت. پس از ‌آن که داعش، معاذ الکساسبه، خلبان اردنی را زنده در آتش سوزاند، دولت اردن دو زندانی جهادگرا را اعدام کرد. سازمان عفو بین‌الملل با انتقاد از این رفتار، هشدار داد که اعدام ابزار انتقام نیست.

حملات انتحاری بغداد در شامگاه شنبه دوم ژوئیه صورت گرفتند و مهیب‌ترین بمب‌گذاری در عراق در سال جاری تلقی شده‌اند. نخست یک کامیون پر از مواد منفجره در بازاری پر از جمعیت منفجر شد و دومین بمب‌ نیز در محله شیعه‌نشین بغداد در شمال شهر عمل کرد. ۲۱۲ نفر در این انفجارها کشته و بیش از ۳۰۰ نفر زخمی شدند.

در این میان، پایتخت عراق روز دوشنبه دوباره صحنه حمله افراط گرایان شد. شاهدان محلی گفته‌اند در حمله نارنجکی به فرودگاه بین‌المللی بغداد، چند مانع امنیتی منفجر شدند. هنوز خبری از تلفات جانی احتمالی این حمله منتشر نشده است و روشن نیست که ‌ایا ساختمان‌های فرودگان نیز مورد اصابت خمپاره یا نارنجک قرار گرفته‌اند یا خیر.

Share