Share

مردم معترض در لوییزیانای آمریکا خواستار رسیدگی عادلانه به پرونده سیاه‌پوستی هستند که به دست پلیس به قتل رسیده است.

Alton_sterling_louisiana_shooting_640x360_facebook

عکسی از فیس‌بوک آلتون استرلینگ که در برخی رسانه‌های آمریکا منتشر شده است

این معترضان که شمار آن‌ها ده‌ها نفر گزارش شده است، خواستار برقرار شدن عدالت در مورد مرد ۳۷ساله سیاه‌پوستی به نام آلتون استرلینگ هستند که روز سه‌شنبه پنجم ژوییه/ پانزدهم تیر ماه، در جریان تیراندازی دو افسر پلیس سفید‌پوست کشته شده است.

تصاویر منتشر شده از این واقعه در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهند که پلیس‌ها مرد سیاه‌پوست را متوقف کرده‌اند و در حالی که او را روی زمین خوابانده‌اند به او شلیک می‌کنند.

مرگ این مرد سیاه‌پوست در شرایطی رخ می‌دهد که بحث‌ها و چالش‌هایی جدی درباره خشونت‌ورزی پلیس آمریکا با شهروندان در جریان است و به‌خصوص انتقادهایی اساسی به نحوه برخورد پلیس ایالات متحده با سیاه‌پوستان و کشتار آن‌ها به‌ویژه در شهرهایی همچون نیویورک، بالتیمور و شیکاگو، وجود دارد.


در همین زمینه

سازمان ملل متحد از خشونت پلیس آمریکا انتقاد کرد


تصاویر منتشر شده از شلیک پلیس، مرد سیاه‌پوستی را نشان می‌دهد که دو مامور با او درگیر شده‌اند. پلیس‌ها او را روی زمین انداخته‌اند و یکی از آن‌ها با قرار دادن زانوی خود بر بازوی او، تلاش می‌کند تا روی زمین نگهش دارد.

به گزارش رویترز، همین پلیس اسلحه خود را روی سینه استرلینگ می‌گذارد و پس از آن به گفته شاهدان، صدای سه شلیک شنیده می‌شود.

افراد محلی گفته‌اند که فرد کشته شده آدم خوبی بوده و هرگز دردسری ایجاد نکرده است. آن‌ها شعار «نه عدالت، نه صلح» سر داده‌اند و با در دست گرفتن تابلو‌ها و دست‌نوشته‌هایی، در محل این حادثه در مرکز ایالت لوییزیانا تجمع کرده‌اند که این تجمع به بسته شدن خیابان‌ها منجر شده است.

مقامات پلیس آمریکا این امکان را نداشته‌اند که بلافاصله درباره این تیراندازی و اعتراض‌های پس از آن اظهار‌نظر کنند. تلاش‌های رویترز برای یافتن خانواده و خویشاوندان استرلینگ هم بی‌نتیجه مانده است.

اداره پلیس محلی اما درباره این حادثه گفته است که حدود ساعت ۱۲:۳۰ شب سه‌شنبه، به دنبال گزارش آزار و درگیری در مقابل یک فروشگاه، دو افسر پلیس به این منطقه رسیده‌اند و با استرلینگ مواجه شده‌اند.

بر اساس گزارش دریافتی پلیس، شاکی تلفنی گفته بوده مرد سیاه‌پوستی که سی‌دی‌های موسیقی می‌فروشد و لباس قرمز به تن دارد، با اسلحه او را تهدید کرده است.

 

استرلینگ در درگیری با پلیس و در محل حادثه کشته شده است. دو افسر پلیسی هم که در این حادثه دست داشته‌اند به مرخصی اداری فرستاده شده‌اند.

برخی رسانه‌ها در شرح جزییات این واقعه نوشته‌اند که یکی از ویدئو‌های ضبط شده نشان می‌دهد یک پلیس در محوطه پارکینگ فروشگاه، اسلحه‌ را به سمت مرد سیاه‌پوستی با لباس قرمز نشانه رفته و به او دستور می‌دهد که روی زمین دراز بکشد.

پس از آن دو مامور پلیس مرد سیاه‌پوست را روی زمین می‌اندازند و یکی از آن‌ها اسلحه‌اش را بر سینه مرد می‌گذارد. پس از شنیده شدن صدای سه شلیک صدای زنی به گوش می‌رسد که جیغ می‌زند، گریه می‌کند و می‌گوید: «زدنش …»


در همین زمینه

درگیری معترضان و پلیس آمریکا در پی قتل یک نوجوان سیاه‌پوست دیگر

Share