Share

ملیحه نیکجومند که به‌نام شیده رحمانی هم شناخته می‌شد، پنجشنبه ۱۷ تیر در ۸۳ سالگی از دنیا رفت. علاوه بر کارنامه هنری، دو عکس تاریخی نیز از او به یادگار مانده‌اند: عکس‌هایی که او را در حال اعتراض به حجاب اجباری در روزهای نخست انقلاب نشان می‌دهند.

Rahmani

ملیحه نیکجومند، سال ۱۳۵۷- عکس از هنگامه گلستان

ملیحه نیکجومند بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در ۸۳ سالگی و پس از چند روز بستری بودن در بیمارستان درگذشت. او زاده ۱۳۱۲ در اصفهان بود و از اواسط دهه ۱۳۳۰ فعالیت خود با نام هنری شیده را آغاز کرده بود.

بازی در مجموعه‌‌های تلویزیونی «خانه قمرخانم»، «سربداران»، «بوعلی سینا» و فیلم‌ سینمایی «مردی که زیاد می‌دانست» در کارنامه اوست.

او چند روز پیش از مرگ، زمین خورده و دچار خونریزی مغزی شده بود.

ملیحه نیکجومند همان زنی است که دو تصویر از او در تظاهرات میانه اسفند ۱۳۵۷ در اعتراض به حجاب اجباری در اسناد روزهای پس از انقلاب موجود است؛ عکس‌هایی که او را با شنل روی سقف یک مینی‌بوس در کنار یک روحانی نشان می‌دهند.

Rahmani 2

او در پاییز ۱۳۹۴ در توضیح این دو عکس به لیلی نیکونظر همکار زمانه گفته بود: «این عکس را قبلا دیده بودم. در یک مجله خارجی هم چاپ شده بود. کسی دیده بود و برایم آورده بود. آن پالتو را به یاد می‌آورم. کرم رنگ بود. آن روز، دقیقا یادم نمی‌آید کی بود اما، می‌دانم که تظاهرات، نزدیک دانشگاه تهران برپا شد. ما در خیابان مشتاق زندگی می‌کردیم و نزدیک دانشگاه تهران بودیم. از چند روز قبلش اراذل و اوباش ریخته بودند در خیابان‌ها و شعار «یا روسری، یا توسری» سر می‌دادند. پونز توی پیشانی دختران جوان می‌کوبیدند. هنوز حجاب قانونی و اجباری نشده بود اما، درگیری بود میان زنان و چماقداران. من حافظه‌ام خوب کار نمی‌کند. مثل پاها و چشم‌هایم از کار افتاده. یادم نمی‌آید روی مینی‌بوس چه می‌گفتم.»

Rahmani 3

یکی از آخرین عکس‌های ملیحه نیکجومند؛ عکسی مربوط به یک فیلم‌.

ملیحه نیکجومند در توضیح عکس بالا به زمانه گفته بود که این عکس مال فیلم است: «حجاب در این مملکت قانون است. قانون را رعایت کردم. مثل همه. مجبور بودم. اگر به خودم بود، مثل همیشه بودم. مثل قبل‌ها. موهام را می‌بستم. ساده. ساده حرکت می‌کردم. من قبل از انقلاب کارمند بودم. همینطور سر کار می‌رفتم.»

سایت فرارو می‌نویسد ملیحه نیکجومند پس از زمین خوردن در خانه‌اش از ناحیه لگن، سر، صورت و فک دچار ‌آسیب جدی و خونریزی شده و حافظه خود را نیز از دست داده بود.

سوگند رحمانی، دختر ملیحه نیکجومند نیز بازیگر سینماست.


در همین زمینه

Share