Share

مجلس نمایندگان آمریکا به‌منظور جلوگیری از فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران دو متمم لایحه‌ای در این زمینه را تصویب کرد.

Boeing

مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن را نمایندگان حزب جمهوری‌خواه تشکیل می‌دهند عصر پنج‌شنبه ۷ ژوئیه / ۱۷ تیر به وقت محلی به‌طور شفاهی به این دو متممی که به لایحه بودجه خدمات مالی پیوست شده بود رأی داد.

پیتر روسکام، نماینده حزب جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان آمریکا و طراح این دو متمم گفته است که احتمال دارد در صورت فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران، سپاه پاسداران از آن‌ها برای مقاصد نظامی استفاده کند.

اگرچه برخی از نمایندگان حزب دمکرات نیز با تصویب این دو متمم موافق بودند اما به‌طور کلی این حزب و دستگاه دولتی آمریکا این اقدام جمهوری‌خواهان را مخالفت با توافق هسته‌ای با ایران عنوان می‌کنند.

نخستین بار عباس آخوندی، وزیر راه ایران ۲۵ خرداد از توافق جدید با شرکت هواپیماسازی بوئینگ خبر داده  و گفته بود با قطع دست واسطه‌ها و دلال‌ها، توافقی صورت گرفته که نسبت به توافق قبلی برای خرید شش ایرباس ۳۳۰ بین پنج تا هفت میلیون دلار به نفع ایران خواهد بود.

در پی آن علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران ۳۰ خرداد از توافق مکتوب ایران با شرکت بوئینگ خبر داد و گفت ایران با بوئینگ برای خرید ۱۰۰ فروند هواپیما به توافق رسیده است.

شرکت هواپیماسازی بوئینگ نیز اعلام کرد که در نظر دارد ۸۰ فروند هواپیمای مسافربری را به قیمت ۱۷.۶ میلیارد دلار به ایران بفروشد و ۲۹ فروند هواپیمای دیگر را نیز به ایران اجاره دهد. بدین ترتیب کل مبلغ معامله شرکت بوئینگ با ایران ۲۵ میلیارد دلار خواهد شد.

جان کربی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا هم گفت توافق هسته‌ای با ایران بر پایه مورد به مورد اجازه فروش هواپیماهای تجاری به این کشور را می‌دهد.

پیش از این در اردیبهشت‌ماه سال جاری پیتر راسکم، باب دالد و رندی هالتگرن، سه نماینده کنگره آمریکا از حزب جمهوری‌خواه در نامه‌ای خطاب به  دنیس مویلنبرگ، مدیرعامل شرکت هواپیماسازی بوئینگ،‌ نسبت به خطر معاملات این شرکت با ایران و احتمال استفاده از بوئینگ‌های ارسالی به این کشور در جهت مقاصد جنگی هشدار داده بودند.

بیشتر بخوانید:

هواپیمایی ایران با بوئینگ به توافق مکتوب رسید

Share