Share

وضعیت بحران و آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی ماهشهر ادامه دارد. یک هواپیمای پهن‌پیکر حامل ۴۰هزار لیتر آب به اهواز رفته اما وزیر نفت می‌گوید استفاده از بالگرد و هواپیمای آب‌پاش چاره کار نیست. زنگنه می‌گوید نمی‌تواند زمانی برای مهار آتش تعیین کند.

Petro 2

آتش‌سوزی در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا وارد سومین روز خود شد.  وزیر نفت ایران که به ماهشهر رفته است، می‌گوید تا مهار کامل آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی‌سینا در منطقه می‌ماند. او انتقاد کرد که عملیات مهار آتش فرمانده ندارد و باید فردی کاردان برای هماهنگی عملیات انتخاب شود.

دامنه خسارات مالی و تاسیساتی این آتش‌سوزی هنوز روشن نیست. صبح جمعه ۱۸ تیر خبرگزاری فارس به نقل از وزیر نفت  نوشت: «در حال حاضر دنبال مقصر حادثه نمی‌گردیم و تمام تلاش ما برای مهار حادثه است.» زنگنه بحث خرابکاری را به طور قطع رد کرد و دلیل ‌شروع آتش‌سوزی را فنی دانست.

به گزارش تسنیم، منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر در مجموع تولید ۲۵.۶ میلون تن محصولات پتروشیمی ایران را به خود اختصاص داده که با بروز آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی سینا و تخلیه ۵ مجتمع پتروشیمی در این منطقه، در روند تولید ۳ میلیون تن محصول پتروشیمی کشور اختلال ایجاد شده است.

وزارت نفت ایران، بعد از ظهر پنجشنبه ۱۷ تیر و پس از  تخلیه پتروشیمی بوعلی سینا، دستور تخلیه واحدهای پتروشیمی فجر، خوزستان، تندگویان و امیرکبیر را داد. بندر و پایانه ماهشهر تعطیل شده‌اند. گفته شده که آتش سوزی دستکم دو تا سه روز دیگر ادامه خواهد داشت.

خبرگزاری ایلنا به نقل از منابع کارگری خود می‌نویسد: «ابعاد خسارت ناشی از انفجار در پتروشیمی بوعلی بسیار گسترده است به طوری که این مساله نگرانی‌هایی را برای آغاز به کار مجدد پتروشیمی و اشتغال کارگران آن ایجاد کرده است.»

ایلنا پیش‌تر نوشته بود هنوز نگرانی‌ها از بابت احتمال سقوط برج ۱۲۱ متری ۸۰۰۱ واحد پارازیلین بر روی تاسیسات واحدهای مجاور محل آتش سوزی وجود دارد.

خبرگزاری مهر می‌نویسد طبق برآوردهای مقدماتی، خسارت این آتش سوزی حداقل ۲۰۰ میلیون دلار است. عصر جمعه یک تکه از مخزن ۲۰۰۱c کنده شد و آژیر خطر دوباره در محوطه به صدا در آمد. رسانه‌های داخلی به احتمال وجود تلفات انسانی بر اثر سرریز شدن مواد شیمیایی ناشی از انفجار مخزن اشاره کرده‌اند.


در همین زمینه

Share