Share

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود به شورای امنیت درباره اجرای توافق‌نامه هسته‌ای ایران، به آزمایش‌های موشکی ایران اشاره کرد و آن را موجب افزایش تنش در خاورمیانه دانست.

BanKiMoonUN_large

عکس از آرشیو – بان کی مون در گزارش خود به شورای امنیت درباره آزمایش‌های موشکی ایران ابراز نگرانی کرد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بان کی‌مون در این گزارش که جمعه هشتم ژوئیه/ ۱۸ تیر منتشر کرد از ایران خواست که آزمایش موشک‌های بالستیک را متوقف کند.

این اولین گزارش شش ماهه دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت پس از آغاز اجرای برجام است.

بان کی مون در این گزارش نوشت: «با وجود آن‌که تفسیر قطعنامه‌های شورای امنیت برعهده این شورا است، من نگرانم که آزمایش‌های موشک‌های بالستیک با روح سازندگی که در این قطعنامه به امضا رسیده مطابقت ندارد».

ایران از پس از آغاز اجرای توافق‌نامه‌ هسته‌ای این کشور با گروه ۱+۵، چندین بار رزمایش‌ موشکی برگزار کرده است و در هر یک از آن‌ها موشک‌های بالستیک و سلاح‌های جدیدی را به آزمایش گذاشته است.

موشک‌های بالستیک قابلیت حمل سلاح هسته‌ای را دارند و همین موضوع نگرانی کشورهای غربی را برانگیخته است. بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل نیز تحریم‌های مربوط به برنامه موشکی ایران برای هشت سال ادامه خواهد داشت.

مقامات ایران می‌گویند توسعه برنامه موشکی این کشور به توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ربطی ندارد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران شنبه ۱۹ تیر اعلام کرد که این موشک‌ها جنبه دفاعی دارند و به منظور حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده است و ایران «با تمام قوت» به برنامه موشکی خود ادامه خواهد داد.

دبیرکل سازمان ملل، همچنین درباره محموله سلاح‌هایی که توسط نیروی دریایی آمریکا در ۲۸ مارس در مرز آبی عمان در خلیج فارس توقیف شد، ابراز نگرانی کرد.

ایالات متحده آمریکا گزارش داده که این سلاح‌هایی که در این محموله یافت شده، ساخت ایران است و کشتی حامل آن به مقصد یمن در حرکت بوده است. ایران دست داشتن در ارسال چنین محموله‌ای را تکذیب کرده است. بان‌ کی مون نوشت که این موضوع نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد.

بیشتر بخوانید:

ارسال دومین بخش از سامانه موشکی اس – ۳۰۰ به ایران

Share