Share

مقامات بریتانیا اعلام کردند که دست‌کم ۵۰ نیروی نظامی ارتش این کشور به زودی به دیگر نیروهای برتانیایی مستقر در افغانستان خواهند پیوست.

عکس از آرشیو – بریتانیا نیروهای نظامی تازه نفسی را برای آموزش فرماندهان عملیات ضد ترور به افغانستان اعزام می‌کند

سایت جهانی بی‌بی‌سی، شنبه نهم ژوئیه/ ۱۹ تیر گزارش داد که نظامیانی که به زودی به افغانستان اعزام خواهند شد در عملیات نظامی علیه طالبان شرکت نخواهند کرد.

به گفته مقامات بریتانیا، ۳۶ تن از این نظامیان برای آموزش فرماندهان و نیروهای عملیات ضد ترور به افغانستان اعزام خواهند شد. ۱۳ تن دیگر نیز به «مأموریت پشتیبانی قاطع» ناتو خواهند پیوست.

در حال حاضر ۴۵۰ نیروی نظامی ارتش بریتانیا در افغانستان حضور دارند. قرار بود این نیروها تا پایان سال جاری میلادی افغانستان را ترک کنند اما مدت مأموریت آن‌ها تا اواسط سال ۲۰۱۷ تمدید شده است.

قرار است دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا که هم‌اکنون برای شرکت در نشست اعضای ناتو پیرامون حفظ امنیت در افغانستان در ورشو، پایتخت لهستان به سر می‌برد، پس از پایان این اجلاس آغاز اعزام مجدد نظامیان بریتانیا به افغانستان را به طور رسمی اعلام کند.

او به خبرنگاران گفت که برای بریتانیا مهم است که پس از خروج از اتحادیه اروپا همچنان نقش کلیدی خود در صحنه جهان را ایفا کند و به ویژه از خلال همکاری بیشتر با ناتو، این نقش را ادامه دهد.

نخست وزیر بریتانیا «نشر ارزش‌ها و باورهای بریتانیایی» را هدف گسترش همکاری‌های این کشور با ناتو دانست.

به علاوه، بریتانیا قرار است کمک‌های مالی به ارزش ۷۰ میلیون پوند را به افغانستان تا سال ۲۰۲۰ تمدید کند و افزون بر این،  ۱۷۸ میلیون پوند به دولت اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان کمک مالی اعطا کند.

هفته گذشته، باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که پروسه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان نیز از این پس به کندی انجام خواهد شد. بر این اساس شمار نیروهای نظامی آمریکا مستقر در افغانستان که قرار بود تا پایان سال ۲۰۱۶ به پنج هزار و ۵۰۰ تن کاهش یابد، به هشت هزار و ۴۰۰ تن خواهد رسید.

Share