Share

کشورهای هم‌پیمان ناتو اعلام کردند که حضور نیروهای نظامی آنها در افغانستان همچنان ادامه خواهد داشت.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در نشست ناتو در ورشو گفت که نیروهای نظامی این پیمان افغانستان را «تنها نخواهند گذاشت»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در دومین روز اجلاس رهبران این پیمان در ورشو، پایتخت لهستان، که شنبه نهم ژوئیه/ ۱۹ تیر برگزار شد، اعلام کرد که در ادامه تصمیم آمریکا برای کند کردن روند خروج نیروهای این کشور از افغانستان، اعضای ناتو نیز «افغانستان را تنها نخواهند گذاشت».

دبیرکل ناتو اضافه کرد که کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی متعهد شدند که تا سال ۲۰۲۰، سالانه یک میلیارد دلار به افغانستان برای تأمین بودجه نیروهای امنیتی این کشور کمک مالی کنند.

او گفت: «اکنون ما به هدف تعیین شده که تأمین سالانه پنج میلیارد دلار کمک مالی برای افغانستان است نزدیک شده‌ایم».

علاوه بر کمک مالی ناتو، ایالات متحده سالانه سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بودجه برای کمک به نیروهای امنیتی افغانستان اختصاص داده است.

دبیرکل ناتو گفت که به زودی تعداد نیروهای نظامی کشورهای  عضو این پیمان که در افغانستان خواهند ماند، اعلام خواهد شد. مقامات آمریکایی تخمین زدند که نزدیک به ۱۲ هزار نیروی نظامی ناتو در افغانستان حضور خواهند داشت. به علاوه ایالات متحده شش هزار و ۷۰۰ تن از نیروهای نظامی خود را در افغانستان نگه داشته است.

بر اساس برنامه طرح‌ریزی شده ناتو، نیروهای آلمان در شمال افغانستان، ایتالیا در غرب، ترکیه در مرکز و پایتخت و ایالات متحده در شرق و جنوب این کشور مستقر خواهند بود.

این اولین نشست ناتو در دو سال گذشته است و به گفته دبیرکل آن مهم‌ترین نشست کشورهای هم‌پیمان از زمان جنگ سرد به شمار می‌رود.

در این نشست علاوه بر مسأله حضور نظامیان ناتو در افغانستان، سران کشورهای عضو ناتو برای اعزام چهار گردان چند ملیتی به پایگاهی در لهستان و کشورهای حوزه بالتیک برای صف‌کشی مقابل روسیه تصمیم گرفتند.

بیشتر بخوانید:

بریتانیا شمار نظامیان خود را در افغانستان افزایش می‌دهد

Share