Share

یک نماینده مجلس می‌گوید که در دوره ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد ۲۰ هزار میلیارد تومان از دارایی‌های ایران از کشور خارج شده است.

Hamid-Baghaei

به گزارش خبرگزاری ایلنا، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده رشت در مجلس دهم گفته است که به زودی اسناد تخلفات خروج ۲۰ هزار میلیارد تومانی که توسط مدیران دولت قبل از ایران خارج شده را منتشر می‌کند.

به گفته او پول‌های خارج شده از ایران در شرکت‌ها یا صرافی‌های خارج از کشور سرمایه‌گذاری و یا به حساب شخصی افراد واریز شده‌اند.

جعفرزاده ایمن‌آبادی، حمیدرضا بقایی معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد را یکی از عوامل اصلی این فساد اقتصادی معرفی کرده است. وکیل بقایی شنبه ۱۹ تیر در نامه‌ای که خبرگزاری تسنیم منتشر کرد از ایمن‌آبادی خواسته بود که چنانچه سندی از ادعای خروج ۲۰ هزار میلیارد تومان توسط موکلش و مدیران دولت گذشته دارد، منتشر کند.

این نماینده مجلس درخواست بقایی را «شیوه مدیران دولت احمدی‌نژاد» عنوان کرده و گفته است: «مطمئن باشید روزی که مستندات و مدارک این تخلف‌ها در اختیار افکار عمومی قرار گیرد، مردم پوست متخلفان را می‌کنند.»

جعفرزاده ایمن‌آبادی همچنین از حمید بقایی خواسته است که به جای تهدید منتقدان دولت گذشته، دلایل بازداشت‌اش در سال گذشته را توضیح دهد.

بقایی خرداد سال گذشته بازداشت و دی‌ ماه‌‌ همان سال به صورت موقت آزاد شد. مقام‌های قضائی تا به حال در باره دلایل بازداشت اظهار‌نظر نکرده‌اند. او پیش از این نیز در سال ۹۰ از سوی دیوان عدالت اداری به چهارسال انفصال از خدمات دولتی محکوم شده بود اما این حکم پس از درخواست تجدید نظر‌خواهی او لغو شد.

بقایی علاوه بر معاونت اجرایی رئیس دولت، ریاست سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و شورای عالی مناطق آزاد را نیز بر عهده داشت. او از سوی مدیران بازداشت شده مناطق آزاد هم به فساد اقتصادی و سند سازی متهم شده بود.

وقوع ۵۲۰ مورد تخلف در دولت احمدی‌نژاد

جعفرزاده ایمن‌آبادی حجم تخلف‌های صورت گرفته در دولت گذشته را آنقدر زیاد دانسته «که بررسی آن، سال‌ها زمان می‌برد».

او گفته که بر اساس گزارش سازمان‌های نظارتی، بازرسی، حسابرسی و قضائی «حداقل ۵۲۰ مورد تخلف محرز در دولت قبلی به ثبت رسیده است.»

این نماینده مجلس اظهار امیدواری کرده است که «روزی قوه قضائیه با این تخلفات برخورد کند، چرا که قوه قضاییه تمامی اطلاعات مربوط به این تخلف‌ها را در اختیار دارد.»

محمود صادقی نماینده تهران در مجلس چند روز قبل گفته بود: «سه پرونده تشکیل شده علیه محمود احمدی‌نژاد در دیوان محاسبات کشور به صدور حکم انجامیده است اما این احکام اجرا نمی‌شود.»

فاضل موسوی عضو پیشین کمیسیون اصل ۹۰ مجلس هم ترس حاکمیت از احمدی‌نژاد را دلیل عدم محاکمه او دانسته بود.

Share