Share

بهنام ابراهیم‌زاده، فعال کارگری زندانی در زندان رجایی‌شهر، روز سه‌شنبه ۲۲‌تیر ماه با وثیقه ۶۰۰‌میلیون تومانی برای چهار روز به مرخصی آمد.

Behnam Ebrahimzadeh

بهنام ابراهیم‌زاده، عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های آزاد کارگری و همکار فعالان سندیکایی، متولد سال ۱۳۵۶ در شهرستان اشنویه است.

او اولین بار در سال ۸۷ به اتهام شعارنویسی و فعالیت تبلیغی در شهر اشنویه بازداشت شد. این فعال کارگری یازدهم اردیبهشت سال ۸۸ و همزمان با روز جهانی کارگر، برای دومین بار و این بار به همراه جمعی از فعالان کارگری و مدنی در پارک لاله تهران بازداشت و یک ماه بعد، به قید وثیقه آزاد شد.

۲۲ خرداد ۸۹، ماموران امنیتی بار دیگر بهنام ابراهیم‌زاده را بازداشت کردند که این‌ بار با حکم دادگاه انقلاب ابتدا به ۲۰‌سال زندان محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر به پنج سال حبس تعزیری کاهش یافت.

او در حال سپری کردن پنجمین سال محکومیت خود بود که در جریان پرونده‌ای تازه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، محاکمه و به اتهام تبانی و ارتباط با سازمان مجاهدین از داخل زندان، تبلیغ علیه نظام از طریق ارتباط با احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر ایران و فک قرار بازداشت و استفاده از تجهیزات ماهواره و پاسور به ۹‌سال و چهار ماه زندان محکوم شد.

ابراهیم‌زاده در جریان حمله‌ گارد زندان اوین به بند ۳۵۰ (موسوم به پنج‌شنبه سیاه)، مورد ضرب و شتم قرار گرفت و ۱۵‌‌روز در انفرادی‌های بند ۲۴۰ بود. مدتی بعد هم به طور غیرقانونی به زندان رجایی‌شهر کرج تبعید شد.

Behnam Ebrahimzade 2خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از دیسک کمر و آرتروز گردن این فعال کارگری زندانی خبر داده و نوشته است که با وجود پیگیری‌های انجام شده، این زندانی سیاسی هنوز از دریافت خدمات درمانی برای حل مشکلاتش محروم مانده است.

پسر او نیما هم به سرطان مبتلا شده و به دلیل این بیماری و با توجه به سختی رفت و آمد و محدودیت های مالی، خانواده ابراهیم‌زاده امکان ملاقات هفتگی با او را ندارند.

بهنام ابراهیم‌زاده در حال حاضر زندانی بند دو زندان رجایی‌شهر معروف به بند دارالقرآن است و اصل تفکیک جرایم در مورد او رعایت نشده است. او تا به حال چندین بار مورد آزار و اذیت قرار گرفته و از بندی به بند دیگر منتقل شده است. 

Share