Share

محمدرضا بختیاری، مدیرعامل آب منطقه‌ای استان کرمان از افت شدید سطح آب‌های زیرزمینی این استان خبر داد و گفت استان کرمان بیشترین بیلان منفی آب کشور را به خود اختصاص داده است.

aab

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا بختیاری چهارشنبه شب ۲۳ تیرماه در جلسه شورای آب استان کرمان که با حضور اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل شده بود، اعلام کرد که سطح آب‌های زیرزمینی این استان چهار متر کاهش داشته است.

این در حالی است که به‌گفته او آب کرمان از محل منابع آب زیرزمینی تأمین می‌شود و بیش از ۹۷ درصد آب شرب کرمان زیرزمینی است.

بختیاری افزود: «سالانه سطح آب زیرزمینی بین ۸۰ تا ۱۴۰ میلیمتر کاهش داشته است و هر روز از لحاظ کمیت و کیفیت در حال تحلیل است.»

متوسط بارندگی در استان کرمان نیز ۱۲۵ میلیمتر است و این استان جزو استان‌های خشک ایران به‌شمار می‌رود.

نزدیک به یک سال پیش، علی رشیدی، مدیرعامل وقت شرکت آب و فاضلاب استان کرمان گفته بود ۹۰۶ روستا در این استان با کمبود آب مواجه هستند و به همین دلیل آب مورد نیازشان از طریق تانکر تأمین می‌شود.

محمدرضا بختیاری اظهار امیدواری کرد که با پروژه‌های انتقال آب در استان کرمان مشکل آب حل شود.

مطالعاتی که «مرکز زمین شناسی آلمان» در سال ۲۰۰۸ با استفاده از تحلیل تصاویر ماهواره‌ای انجام داد، نشان می‌دهند، استفاده و برداشت بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی باعث شده تا در ۳۰ سال گذشته سطح این منابع در ایران در حدود ۱۵ متر کاهش پیدا کند.

بر پایه شاخص جهانی، میزان درصد برداشت از منابع آب تجدیدپذیر هر کشور به‌عنوان شاخص اندازه‌گیری بحران آب معرفی می‌شود. این شاخص در سال ٢٠١١ برای ایران ٧٢.٣ درصد بوده کــه از قرار گرفتن ایران در وضعیت «بحران شدید آب» خبر می‌دهد.

Share