کاتلین جیر/ برگردان نعیمه دوستدار
Share

نویسنده تلگراف، رادهیکا سانگامی نوشته: آیا ترسا می فمینیست‌ترین نخست وزیر بریتانیاست؟ یکی از اعضای سابق حزب محافظه‌کار، کاترین میر گفته ترسا می به حقوق زنان اهمیت ویژه می‌دهد، حتی کسی گفته فمینیسم یعنی تقدم حق انتخاب در زندگی مردم و در این مورد، انتخاب می این بوده که زندگی خود را وقف باورهای سیاسی محافظه ‌کارانه‌اش کند.

آیا قرار است دنیا با رهبری زنان به سمت برابری جنسیتی برود؟

Merkel, May, Klinton

کارنامه زنانی مانند می، مرکل و لاگارد، کل این باور را فمینیسم را زیر سوال می‌برد که اگر تعدادی از زنان نخبه را به پست‌های مدیریتی بگماریم، مزایایش به همه زنان می‌رسد. اطمینان از اینکه زنان از شرایط برابر بهره‌مندند و صدای زنان به درستی نمایندگی می‌شود، البته بسیار مهم است. اما اساسی‌تر از آن این است که جامعه موانع ساختاری را برای برابری جنسیتی رفع کند.

بسیای از فمینیست‌ها اشاره کرده‌اند که انقلاب جنسی زنان در آمریکا کند یا متوقف شده، روند مشارکت نیروی کار زنان متوقف شده و در دهه گذشته شکاف دستمزد بسیار جزئی کاهش یافته است. محققان دلایلی برای این نابرابری برشمرده‌اند اما از نبود زنان در نقش‌های رهبری به عنوان یک معیار مهم اشاره‌ای نکرده‌اند. در عوض، آنها تاکید کرده‌اند که مشکلات ساختاری مثل رشد نامتوازن اقتصادی، فقدان برنامه‌های عمومی مثل مرخصی خانوادگی و مشاغل نیمه وقت، کاهش ارزش حداقل دستمزد و سیاست‌های بدون انعطاف محیط‌های کار که به ساعت‌های طولانی پاداش می‌دهد، مشکلات ساختاری بر سر راه برابری جنسیتی هستند.

اگر هیلاری کلینتون به عنوان رییس جمهور انتخاب شود، نقطه عطفی در تاریخ خواهد بود و به معنی واقعی زنان به رهبری جهان می‌رسند. برخی فمینیست‌ها ممکن است این فرصت را مغتنم بشمارند، اما برخی دیگر ممکن است به این سناریو خوشبین نباشند.

مهم‌تر از رهبری جهان به وسیله زنان ایدئولوژی و تفکر این زنان و سیاست‌هایی است که آن را نمایندگی می‌کنند. از این لحاظ، قدرتمندترین زنان جهان در بهترین حالت، کارنامه‌ چندان درخشانی ندارند. سیاست‌های آنها درباره مسایل زنان مهم‌تر از جنسیت آنهاست.

منبع: نیو ریپابلیک

Share

دسته بندی‌ها: زمینه‌ و زمانه, زنان

کلید‌واژه ها: , , , , ,

 1. بیگناه زنان .. حتىٰ در غرب متمدن هم
  حقوق زنان پایمال میشود. اینکه زنان
  بتوانند در جهان تاثیر گذار باشند
  آرزوى من است . آرزو دارم در وطنم
  روزى همه چیز بدست زنان باشد تا
  شاید ظلمى که طى قرون بر زنان
  ایران این سروران رفته کمى جبران
  گردد.

  وطن / 17 July 2016

 2. جهان را با حقوق برابر البته بر اساس شایستگی فرد می پسندم نه بر اساس جنسیت

  مریم / 18 July 2016

 3. سخن شما مریم .. بسیار پسندیده
  است.

  وطن / 18 July 2016

 4. سخن شما مریم .. بسیار پسندیده
  است. و حالا من منظورم این نبود
  که زنان باید همه کاره باشند. این
  اوج احترام من به زنان است زیرا
  ما مردان از وجود آنان هستیم. و
  همین مردان زنان را آزرده اند.

  وطن / 18 July 2016

توجه: کامنت‌های توهین‌آمیز منتشر نمی‌شوند. کامنت‌های حاوی لینک به عنوان "اسپم" شناخته می‌شوند.