Share

مسئولان شورای عالی امنیت ملی و وزیر امور خارجه ایران ضمن محکوم کردن کودتا در ترکیه از دولت این کشور پشتیبانی کردند. کیوان خسروی، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد که این شورا روز شنبه ۲۶ تیر برای بررسی تحولات ترکیه جلسه‌ای برگزار خواهد کرد.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی

خسروی گفت: «از اولین لحظات انتشار اخبار کودتا در ترکیه، ‌اقدامات لازم از سوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به منظور بررسی دقیق رخداد فوق و مواجهه با تبعات احتمالی آن به عمل آمد.»

به‌گفته او وزارت امور خارجه ایران با مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه برای پیگیری مسائل ترکیه تماس‌هایی داشته است.

شامگاه جمعه ۱۵ ژوئیه / ۲۵ تیر بخشی از نظامیان ترکیه که خود را «شورای صلح» می‌نامیدند علیه دولت دست به کودتا زدند. این اقدام چندین کشته و زخمی بر جای گذاشت. نیروهای دولتی صبح روز شنبه گفتند کودتا شکست خورده و گروه کثیری از کودتاگران بازداشت شده‌اند. با این حال در نقاطی از آنکارا درگیری‌هایی ادامه دارد.

سخنگوی شورای عالی امنیت ملی همچنین گفته است که موضع ایران در قبال کودتا در ترکیه محکومیت آن است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در واکنش به رخدادهای ترکیه، گفته است کودتا در منطقه ما هیچ جایگاهی ندارد.

ظریف روز شنبه در صفحه توئیتر خود نوشت: «دفاع شجاعانه مردم ترکیه از دموکراسی و دولت منتخب خود این امر را ثابت کرد که کودتا در منطقه ما هیچ جایگاهی ندارد و محکوم به شکست است.»

از سوی دیگر علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز کودتا در ترکیه را محکوم کرد و گفت مسئولان حکومتی ایران از ابتدای شکل‌گیری بحران در ترکیه با مسئولان امنیتی و سیاسی ترکیه روند اقدامات را زیر نظر داشته‌اند.

او از حضور مردم ترکیه «برای دفاع از امنیت، ثبات و دموکراسی» در این کشور حمایت کرد و گفت: «جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام حمایت از دولت قانونی ترکیه هرگونه اقدامی را که بر هم زننده ثبات، امنیت و آرامش در این کشور شود خارج از منافع اصولی مردم این کشور می داند و با آن مخالف است.»

Share