Share

کمیته ثبت میراث جهانی یونسکو چهلمین نشست خود در استانبول را به دلیل کودتای نافرجام در ترکیه نیمه‌تمام گذاشت. معلوم نیست کمیته ثبت میراث جهانی یونسکو کار خود را کی دوباره از سر می‌گیرد.

چهلمین کمیته میراث جهانی یونسکو

جرج پاپاچینایس، سخنگوی کمیته ثبت میراث جهانی یونسکو به خبرگزاری آلمان اطلاع داده است که یونسکو بررسی پرونده آثاری را که برای ثبت در میراث جهانی و میراث طبیعی به این کمیته واگذار شده بود، نیمه‌کاره‌‌ رها می‌کند.

ابتدا قرار بود ۳۱ تیر  کمیته ثبت میراث جهانی یونسکو در استانبول به کار خود پایان دهد. روز جمعه، ۱۵ ژوئیه کمیته ثبت میراث جهانی یونسکو با ثبت ۱۱ قنات ایرانی در فهرست میراث جهانی موافقت کرد. از میان این قنات‌ها، قنات باغ شاهزاده ماهان در کرمان، یک قنات نمونه است.

قنات‌های به ثبت رسیده در استان‌های یزد، کرمان، اصفهان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و مرکزی قرار دارند.

در نشست روز جمعه همچنین پنج محوطه تازه به فهرست میراث جهانی اضافه شد: مجموعه سنگ قبرهای متعلق به قرون وسطی به نام «Stecci» در بوسنی و هرزگوین، محوطه باستانی «فیلیپی» در یونان، محوطه «Antequara Dolmens» در مرکز منطقه آندولوس در جنوب اسپانیا، شهر باستانی «آنی» (Ani) در فلات متروکه‌ای در شمال شرقی ترکیه و مجموعه غارهای «گورهام» در انگلستان.

کمیته میراث جهانی یونسکو هر سال نشستی برگزار می‌کند و درباره محوطه‌های تاریخی و طبیعی که شایستگی ثبت در میراث جهانی و طبیعی را دارند تصمیم می‌گیرد. این آثار می‌بایست بیانگر و نمایانگر «یک ارزش فرهنگی جهانی» باشند.

بیشتر بخوانید:

۱۱ قنات ایرانی در میراث جهانی یونسکو ثبت شد

Share