Share

کورش زعیم، نویسنده و عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران روز شنبه ۲۶ تیر بازداشت و امروز، یکشنبه ۲۷ تیر به سالن ۱۰ بند ۸ زندان منتقل شد.

کورش زعیم تاکنون چند بار به جرم فعالیت‌های سیاسی در ایران زندانی شده است.

کورش زعیم تاکنون چند بار به جرم فعالیت‌های سیاسی در ایران زندانی شده است.

یک منبع نزدیک به این فعال سیاسی به هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گفته است کورش زعیم جهت اجرای حکم چهار سال زندان بازداشت شده است.

دادگاه انقلاب کورش زعیم را مردادماه سال گذشته به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم کرده بود.

او آبان‌ماه سال گذشته نیز به دفتر مرکزی وزارت اطلاعات احضار شد و در آن‌جا مورد بازجویی قرار گرفت. در بازجویی، درباره فعالیت‌ها، جلسه‌ها، مصاحبه‌ها، نوشتارها و لحن نوشتار‌ها و سخنان او صحبت شده و به او هشدار داده بودند که با لحن و ادبیات تند در مورد نظام جمهوری اسلامی سخن نگوید در غیر این صورت با او برخورد خواهد شد.

زعیم در سال ۱۳۸۵، به علت مواضع سیاسی خود ۴۷ روز، در تیر ۱۳۸۸، ۹۱ روز و در بهمن ۱۳۸۹، ۲۷ روز را در انفرادی بند ۲۰۹  اوین زندانی شد.

این نویسنده و مترجمِ «آزادی و مسئولیت روشنفکران» اثر کارل پوپر، آثار متعدد دیگری نیز در زمینه متون تاریخی و علمی ترجمه و تألیف کرده است. از آن جمله می‌توان به کتاب «امپراتوری شوروی به کجا می‌رود؟» و «تاریخچه جبهه ملی از پیدایش تا کودتای ۲۸ مرداد» اشاره کرد. او افزون بر پژوهش در زمینه‌های ریاضیات، اقتصاد، کشاورزی و صنعت، بنیان‌گذار کانون «اندیشه و سخن» است.

Share