Share

محمدعلی جعفری می‌گوید دستگیری مدیرعامل معزول بانک ملت به ماجرای فیش‌های حقوقی مربوط نیست بلکه در چارچوب پرونده اقتصادی بزرگتری صورت گرفته که برخی سیاسیون نیز در ‌آن حضور دارند.

Jafari Rohani

حسین فریدون، برادر روحانی در ماه‌های اخیر با اتهامات سنگینی در پرونده‌های اقتصادی روبرو بوده است.

چهارشنبه ۳۰ تیر و یک روز پس از اعلام خبر دستگیری مدیرعامل سابق بانک ملت از سوی اطلاعات سپاه، فرمانده سپاه پاسداران توضیحاتی در این زمینه داد.

سرلشگر محمدعلی جعفری گفت سپاه در مسائل امنیتی و نفوذ مالی ورود پیدا کرده است و قوه قضائیه هم پشتیبانی می‌کند. خبرگزاری تسنیم به نقل از جعفری نوشت: «یکی از پروژه‌های اطلاعاتی سپاه رصد و بررسی پرونده‌های مرتبط با مباحث امنیتی، بحث نفوذ و بحث فسادهای اقتصادی است.»

او افزود: «مردم تصور می‌کنند این دستگیری در رابطه با دریافت حقوق‌های نجومی بوده؛ قطعا دریافت آن حقوق‌ها یکی از تخلفات بوده اما فرد مذکور به دلیل حضور در یک فساد اقتصادی بزرگتر دستگیر شده است.»

خبر دستگیری علی رستگار و معاون او از سوی اطلاعات سپاه‌، عصر سه‌شنبه ۲۹ تیر در خبرگزاری فارس منتشر شد. چند ساعت بعد  دادستان تهران اعلام کرد که مدیرعامل سابق بانک ملت در جریان یک پرونده اقتصادی دستگیر شده است.

جعفری گفته که وقتی موضوع به قوه قضاییه گزارش شد، سپاه آن را دنبال کرد. فرمانده سپاه بدون ذکر جزییات عنوان کرده که در این پرونده “برخی سیاسیون” و افراد دیگر نیز حضور دارند. حسین طائب، رئیس اطلاعات سپاه پیشتر از ورود این نهاد به پرونده مفاسد اقتصادی خبر داده بود.

همزمان، وبسایت «الف» در گزارشی از “ریخت‌وپاش‌ها” و “مدیریت اشرافی” مدیرعامل سابق بانک ملت، تصاویری از فاکتورهای مخارج علی رستگار و معاونش ناصر شاهین‌فر در سفر به دوبی را منتشر کرده که از جمله شامل افامت شبی ۵هزار دلار در هتل و اجاره لیموزین می‌شود. الف می‌نویسد لیموزین، سوئیت ۵۰۰متری و بادیگارد از جیب ملت!

حسین فریدون در سیبل اتهام

دولت یازدهم کوشیده موضوع دستمزدهای نامتعارف را با عزل مدیران ارشد و تاکید بر میراث به جا مانده از دولت‌های قبل مدیریت کند. حسن روحانی گفته که نباید از موضوع حقوق‌های کلان و مفاسد اقتصادی، دستاویز سیاسی ساخت.

به نظر می‌رسد با ورود سپاه و اطلاعات سپاه به این قبیل پرونده‌ها، دور تازه‌ای از وزن‌کشی سیاسی و بلوک‌بندی‌ علیه روحانی و برادر او حسین فریدون شروع شده باشد.

رسانه‌های اصولگرا و محافل نزدیک به سپاه، در پوشش اخبار فساد اقتصادی و عزل و نصب‌ مدیران بانکی، بیش از همه روی پارتی‌بازی و لابی‌گری حسین فریدون انگست گذاشته‌اند. روز اعلام خبر دستگیری علی رستگار، مدیرعامل سابق بانک ملت نیز این رسانه‌ها تاکید خاصی روی نام کامل فامیل او «رستگار سرخه‌ای» داشتند. سرخه، نام روستای زادگاه رئیس جمهور و برادر اوست.

گفته شده که حسین فریدون در ارتقای علی رستگار به مدیرعاملی بانک ملت نقش داشته است.

در همین زمینه، ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور سه‌شنبه هشتم تیر گفته بود که علی صدقی، مدیر عامل بانک رفاه کارگران با وجود اینکه “پرونده‌های سنگین” داشت، با اصرار یکی از نزدیکان حسن روحانی به این سمت منصوب شد. حسین فریدون چهار روز بعد این موضوع را تکذیب کرد و حق پیگیری قانونی در قبال چنین اتهامی را برای خود محفوظ دانست.

بیشتر بخوانید

سپاه مدیرعامل برکنار شده بانک ملت را دستگیر کرد


در همین زمینه

Share