Share

نظرات دونالد ترامپ در مورد رابطه ایالات متحده آمریکا با ناتو، واکنش‌هایی را از سراسر جهان در پی داشته است. نامزد جمهوری‌خواهان به «نیویورک تایمز» گفته است که اگر رئیس‌جمهور شود ایالات متحده ممکن است سیاست طولانی‌مدت خود در همکاری با ناتو برای دفاع از متحدان خود در اروپا را بازنگری کند. ترامپ گفته است آمریکا ممکن است که در برابر تجاوز احتمالی روسیه به کشورهای حوزه دریای بالتیک در اروپا واکنش نشان ندهد.

trump gop gathering july 2016

دونالد ترامپ در گردهمایی بزرگ جمهوری‌خواهان

شب چهارشنبه ۲۰ ژوئیه/۳۰تیر، دونالد ترامپ در گفت‌وگو با «نیویورک تایمز» گفت که رابطه دوستانه با ناتو اولویت آمریکا نیست و این احتمال هست که او از ناتو در برابر حمله روسیه حمایت نکند. این گفت‌وگو در حاشیه برنامه‌های گردهمایی بزرگ جمهوری‌خواهان صورت گرفت؛ جایی که نامزد اصلی حزب برای رقابت‌های ریاست‌جمهوری معمولاً سیاست‌هایش را بیان می‌کند.

صحبت‌های ترامپ در مورد خالی کردن پشت ناتو و میدان دادن به ولادیمیر پوتین، دیدگاهی انزواطلب است که توجیه سیاسی به‌جز علاقه شخصی ترامپ به پوتین ندارد.

بیان این سیاست نامزد اصلی جمهوری‌خواهان واکنش‌هایی از سرتاسر جهان در پی داشته؛ از ناتو تا فرماندهان نظامی آمریکا به آن واکنش نشان داده و حتی صدای «راست‌ترین» هم‌حزبی‌های ترامپ مانند تام کاتن هم درآمده است.

سناتور تام کاتن از آرکانزاس، یکی از جوان‌ترین نومحافظه‌کاران مجلس سناست که بسیاری آینده او را در کاندیدا شدن برای ریاست‌جمهوری می‌بینند. کاتن با اینکه هنوز پشت دونالد ترامپ ایستاده، کوشیده که توجه ترامپ به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را توضیح دهد. او به «مادر جونز» گفته است که سیاست‌های ترامپ زمانی که رئیس‌جمهور شود متفاوت خواهد بود.

این سناتور جمهوری‌خواه ابراز امیدواری کرده که «زمانی که دونالد ترامپ در جلسات کمیته امنیتی، اطلاعات امنیتی دریافت کند، چشم‌انداز متفاوتی در مورد ولادیمیر پوتین خواهد دید و متوجه خواهد شد که پوتین، دوست ایالات متحده نیست».

اما همه واکنش‌ها، به ملایمت واکنش تام کاتن نبوده‌اند. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفته است که نمی‌خواهد در مبارزات انتخاباتی آمریکا دخالت کند اما آنچه شنیده‌شده برای ناتو مهم است. او در ادامه گفته است «همبستگی در میان متحدان ناتو اصل کلیدی ناتوست. این هم برای امنیت اروپا خوب است و هم برای امنیت ایالات متحده آمریکا.»

با همه علاقه ترامپ به پوتین، حتی واکنش رئیس‌جمهوری روسیه هم به او غیر منتقدانه نبوده است. دیمیتری پسکوف، سخنگوی پوتین در واکنش به ترامپ گفت: «حتی استفاده از عبارتی که فرض می‌کند روسیه ممکن است به کسی حمله کند، مایه تأسف است.»

قهرمانان نظامی آمریکا هم نگرانی خود را ابراز کرده‌اند. ژنرال جیمز جرج استاوریدیس، دریادار بازنشسته نیروی دریای آمریکا که فرمانده عالی ناتو هم بوده است، در «توییتر» عصبانیت خود را از صحبت‌های ترامپ ابراز داشت. این قهرمان نظامی که به‌طور مدام به فرمانده‌های نظامی آمریکا مشاوره می‌دهد و در دانشگاه دریاداری هم تدریس می‌کند، می‌نویسد: «صحبت‌های ترامپ در مورد ناتو عمیقاً خطرناک است چرا که نزدیک‌ترین متحدان ما را مأیوس می‌کند و تشویق کرملین را به دنبال دارد. می‌توانم صدای خنده پر لذت پوتین را از همین‌جا بشنوم.»

در آمریکا معمول نیست که نامزدهای ریاست‌جمهوری به دلیل کاندیدا بودن، عضو کمیته‌های امنیتی باشند یا مشاوه امنیتی دریافت کنند. اما معمول هم نیست که کسی بدون داشتن پیشینه کار سیاسی، نامزد اصلی دو حزب جمهوری‌خواه و دمکرات شود. معمولاً نامزدهای ریاست جمهوری به‌واسطه مسندهای سیاسی‌‌شان در چنین کمیته‌های بوده‌اند و اطلاعات امنیتی‌ای را که سیاست‌های امنیتی ایالات متحده آمریکا را شکل می‌دهد پیش از اینکه نامزد شوند دریافت کرده‌اند.

برای همین است که ترامپ متفاوت است؛ اطلاعات او از فیلترهای امنیتی رد نشده است و شاید او هم مثل خیلی از آمریکایی‌ها اطلاعات خود را از کانال اخبار دریافت می‌کند.

با این حال کشورهای حوزه دریای بالتیک نسبت به ترامپ خوشبین‌تر از بقیه بوده‌اند. واکنش بسیاری از مقامات این کشورها این است که هرکس که رئیس‌جمهوری آمریکا شود به هر حال از کشورهای حوزه دریای بالتیک دفاع خواهد کرد. شبیه نظر تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه، که می‌گوید وقتی ترامپ به کاخ سفید برسد همه‌چیز متفاوت خواهد بود. به عبارتی مشاوران او اجازه نخواهند داد که هر  حرفی را به زبان بیاورد. اما آیا کسی که تجربه چندانی در شرکت در جلسات کمیته‌های امنیتی و پذیرش نظر مشاوران ندارد قادر خواهد بود قابل پیش‌بینی عمل کند؟ این پرسشی است که تا زمانی که ترامپ وارد کاخ سفید نشود، پاسخ آن مشخص نخواهد شد.

Share