Share

در نوامبر سال ۲۰۱۵ نیروی هوایی ترکیه یک جنگنده روسی را در مرز سوریه سرنگون کرد از آن زمان روابط روسیه و ترکیه به سردی گرایید اما در روزهای اخیر دو کشور به سرعت به هم نزدیک شده‌اند. در آخرین اقدام رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که خلبان‌های مسئول در سرنگونی جنگنده روسی در بازداشت به‌سر می‌برند.

Turkey-Russia

اردوغان در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت: «دو خلبان مسئول دستگیر شده‌اند و دادگاه حقیقت را در این زمینه کشف خواهد کرد.»

در کودتای نافرجام اخیر در ترکیه نیروی هوایی این کشور نقش برجسته‌ای داشت. دولت ترکیه فتح‌الله گولن، واعظ مذهبی مخالف اردوغان را که در آمریکا ساکن است مسئول کودتا می‌داند و اکنون اردوغان می‌خواهد بگوید دو خلبانی که جنگنده روسی را سرنگون کردند به جریان فتح‌الله گولن مرتبط بودند تا از این طریق روابط ترکیه و روسیه را تیره سازند.

دو خلبان بازداشت‌شده در این‌باره مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

مدارک و شواهد برای این ادعای اردوغان روشن نیست اما مسئله قابل توجه این است که چگونه روابط مسکو و آنکارا به سرعت بهبود یافته است.

در ماه نوامبر (آذر) سال گذشته، ترکیه یک فروند هواپیمای «سوخو ۲۴» روسیه را با پرتاب موشک سرنگون کرد. دو خلبان این جنگنده روسی مجبور به فرود با چتر نجات شدند. یکی از آن‌ها به دست ترکمن‌های شورشی سوریه کشته شد و دومی جان سالم به در برد. در پی این حادثه روابط دو کشور رو به تیرگی گرایید و روسیه از اول ماه ژانویه سال جاری میلادی تحریم‌هایی در زمینه‌های تجاری، گردشگری و آموزشی علیه ترکیه به مورد اجرا گذاشت.

در هفته‌های اخیر اما نشانه‌هایی از نزدیکی روابط دو کشور مشاهده شد. اردوغان در ۱۴ ژوئن / ۲۵ خرداد پیام تبریکی به‌مناسبت جشن ملی روسیه به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ارسال کرد و پس از آن در ۲۷ ژوئن / ۷ تیر، بابت شلیک نیروی هوایی این کشور به جنگنده روسیه عذرخواهی کرد. در پی این عذرخواهی، ولادیمیر پوتین گام جدیدی برای بهبود روابط دو کشور برداشت و در ۲۹ ژوئن / ۹ تیر اعلام کرد که محدودیت سفر گردشگران روسی به ترکیه و تحریم صنعت مواد غذایی این کشور از سوی روسیه لغو شد.

پوتین ۲۸ نوامبر سال گذشته دستور داده بود محصولات وارداتی ترکیه تحریم و سفر گردشگران روسی به ترکیه لغو شوند.

بیشتر بخوانید:

توافق‌های جدید رهبران ترکیه و روسیه برای بهبود روابط

 

Share