Share

فقط کافی‌ست دست‌کم ۲۱ سال داشته باشید و یک کارت شناسایی معتبر هم همراهتان باشد. آن وقت خیلی ساده، درست مانند خرید هر کالای دیگری در ایالت‌های کلورادو و واشنگتن، ‌می‌توانید وارد فروشگاه شوید و به اندازه‌ای که مایل هستید، «ماریجونا» تهیه کنید.

Drags

ماریجوانا فروشی

دو سال از زمان اجرای قانونی گذشته است که امکان کشت، فروش و مصرف ماریجوانا را در سراسر ایالت کلورادو آمریکا می‌دهد.

به فاصله چند ماه بعد از اجرای این قانون، در ایالت واشنگتن هم قانون مشابهی وضع شد.

البته پیش از تصویب این قوانین هم به مانند بسیاری دیگر از کشورها و البته سایر ایالت‌های آمریکا، امکان تهیه‌ ماریجوانا از داروخانه‌ها یا مراکز مشخص دولتی با نسخه‌ پزشک در این ایالت‌ها وجود داشت.

این اما برای اولین بار بود که قانونی در سطح ایالتی تصویب شد و امکان خرید و فروش آزادانه ماریجوانا را نه فقط به دلایل پزشکی یا درمانی، بلکه برای تفریح کردن و لذت‌های شخصی فراهم کرد.

رایان ۲۷ ساله است. او به صدای آمریکا گفته است که پیش‌تر برای تهیه ماریجوانا مجبور بوده به «بازار سیاه» مراجعه کند و هر بار با یک شماره جدید و ناآشنا تماس بگیرد که این کار برای خودش دردسرهایی داشته است، اما حالا نه تنها تهیه ماریجوانا خیلی ساده و راحت‌‌ شده، بلکه امن‌تر و مطمئن‌تر هم هست.

در مقابل اما واقعیت دیگری هم وجود دارد. همه‌ مردم ایالت کلورادو مثل رایان فکر نمی‌کنند.

یک مامور پلیس که نخواسته‌‌‌ نامش فاش شود، به صدای آمریکا گفته است که از زمان آزادی کشت و مصرف ماریجوانا در کلورادو، شمار تماس‌هایی که مردم با پلیس گرفته‌اند و از بوی آزاردهنده مصرف ماریجوانا به وسیله بعضی همسایه‌ها شکایت کرده‌اند، بیش‌تر شده است.

با این حال، آمار‌های رسمی و دولتی حکایت از این دارند که پس از اجرای قانون آزادی کشت، فروش و مصرف ماریجوانا در سراسر ایالت کلورادو، شمار جرایم مرتبط با مصرف این ماده مخدر در کل ایالت تغییری معنا‌دار و مشخص نداشته است.

از سوی دیگر تعداد کسانی که در پیوند با جرایم مرتبط با ماریجوانا دستگیر شده‌اند در کل ایالت نسبت به گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته است.

نکته جالب‌تر اما این است که میزان مصرف ماریجوانا در میان نوجوانان در مقایسه با زمانی که مصرف ماریجوانا برای‌شان ممنوع بوده حتی کم‌تر هم شده است.

روزنامه واشنگتن پست گزارشی از تحقیق اداره‌ «سلامت عمومی و محیط زیست» ایالت کلورادو منتشر کرده که بر پایه آن پیش‌ از این از هر چهار نوجوان در این ایالت، یکی گفته بوده که در ظرف یک ماه، دست‌کم یک بار ماریجوانا مصرف کرده است. این آمار پس از آزادی ماریجوانا به یک نفر در ازای هر پنج نفر کاهش یافته است که آمار قابل ملاحظه‌ای‌ست.

هر چند این گزارش اضافه می‌کند که در میان بزرگسالان آمارهای متفاوتی وجود دارد.

در حال حاضر گفته شده است که به ازای هر هفت نفر، یک نفر ماریجوانا مصرف می‌کند.

Drags

«نظارت و کنترل بیش‌تر» و «افزایش درآمد‌های مالیاتی دولت» از اهدافی است که برخی مدافعان طرح‌های آزادسازی ماریجوانا در سایر ایالت‌های آمریکا و برخی دیگر از کشورها نظیر کانادا به دنبال آن هستند.

قانونی شدن ماریجوانا از وعده‌های انتخاباتی جاستین تورودو، نخست‌وزیر جدید کانادا بود.

بر اساس گزارش مجله‌نامه تایم، دولت محلی کلورادو، در مدت اجرای قانون کشت، فروش و مصرف ماریجوانا، ۷۰ میلیون دلار از محل فروش قانونی این ماده مخدر، درآمد مالیاتی داشته است.

افزایش شمار گردشگران ماریجوانا از منابع دیگری‌ست که توانسته به اقتصاد‌ ایالت‌ کلورادو کمک کند.

برآورد می‌‌شود نیمی از خریداران ماریجوانا در ایالت کلورادو از خارج از این ایالت آمده باشند.

در کنار این اخبار و گزارش‌های شاید دلگرم کننده اما گزارش‌هایی هم هستند که از افزایش موارد قاچاق می‌گویند. به این ترتیب که افرادی با اجاره زمین و خانه‌های بزرگ حیاط‌دار، اقدام به کشت و پرورش ماریجوانا و بعد قاچاق و فروش آن در سایر ایالت‌ها می‌کنند.

بسیاری بر این باورند که تجربه‌ ایالت‌های کلورادو و واشنگتن در آزاد‌سازی ماریجونا در کل تجربه‌‌ای مثبت و قابل دفاعی است، اما آیا چنین نسخه‌ای را می‌توان برای همه جا تجویز کرد؟

برخی می‌گوید خیر، برخی هم از اصل این ایده دفاع می‌کنند اما می‌گویند که ابتدا بایستی زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی اجرای چنین قوانینی را فراهم کرد.


در همین زمینه

مواد مخدر، آزاد یا ممنوع؟

Share