Share

دولت سوریه روز یکشنبه ۲۴ژوئیه/ سوم مرداد از آمادگی خود برای ادامه مذاکرات صلح با اپوزیسیون و خاتمه ‌دادن به بیش از پنج سال جنگ در این کشور خبر داد.

Syria-2

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، به نقل از وزارت خارجه این کشور اعلام کرد: «سوریه آماده ادامه مذاکرات سوری – سوری، آن‌ هم بدون هیچ پیش شرط و مداخله خارجی است. این مذاکرات تنها باید با حمایت سازمان ملل متحد صورت گیرد.»

استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه نیز ابراز امیدواری کرد که دور جدیدی از مذاکرات صلح در ماه آینده در ژنو سوئیس برگزار شود.

دور پیشین مذاکرات در سال جاری با شکست مواجه شد و به نحوی باعث تشدید نبرد در سوریه و به ویژه در شهر استراتژیک حلب شد.

پیشنهاد ادامه مذاکرات سوریه در حالی مطرح می‌شود که به نظر می‌رسد تبادل اطلاعات و همکاری‌های نظامی آمریکا و روسیه برای مبارزه با گروه‌های افراطی در سوریه افزایش یافته است.

هفته گذشته جان کری وزیر امور خارجه امریکا در سفرش به مسکو از دستیابی به یک درک مشترک در دستگاه دیپلماسی روسیه و آمریکا به منظور حل بحران سوریه خبر داده بود. آمریکا و روسیه تلاش‌های جامعه جهانی را هماهنگ می‌کنند تا نمایندگان رژیم سوریه و مخالفان آن پشت میز مذاکره بنشینند.

از سال ۲۰۱۲ تا کنون دو بار تلاش شده تا از طریق مذاکره در ژنو راه حلی برای بحران سوریه یافت شود. جنگ سوریه بیش از پنج سال است که ادامه دارد. به گزارش سازمان ملل بیش از ۴۰۰ هزار نفر در این جنگ کشته شدند و چهار و نیم میلیون نفر سوری از کشور خود فرار کردند.

در مذاکرات صلح بین نمایندگان حکومت سوریه و اپوزیسیون، مسئله انتقال قدرت سیاسی در این کشور و برکناری بشار اسد یکی از اصلی‌ترین موضوعات مورد اختلاف‌ است. اپوزیسیون خواهان پیشبرد این انتقال است در حالی که نمایندگان رژیم برکناری اسد را خط قرمز خود می‌دانند.


بیشتر بخوانید:

مذاکرات صلح سوریه از آغاز تا امروز

Share