Share

معاون وزیر کار می‌گوید یارانه ۵۰ نفر از نمایندگان مجلس حذف شده و اسامی ۲۰۰هزار نفر نیز برای خط خوردن از فهرست گیرندگان یارانه نقدی اعلام شده است.

حذف یارانه ها

احمد میدری، معاون وزارت کار از حذف یارانه افراد پردرآمد بر اساس مصوبه مجلس خبر داد. خبرگزاری مهر، دوشنبه چهارم مرداد به نقل از میدری نوشت: «اعضای هیات علمی و قضات از جمله این افراد هستند.»

میدری افزوده که ۵۰ نفر از پذیرفته‌شدگان جدید مجلس، قبلا یارانه دریافت می‌کردند که پس از نمایندگی، یارانه آنها قطع شده است.

او توضیحی در مورد ملاک حذف یارانه‌ نقدی نداده و گفته است: «در سال ۹۴ ضوابط مشخصی را اعلام نکرده بود اما امسال ضوابطی مانند حذف یارانه اعضای هیئت علمی و قضات اعلام شده است.»

معاون وزیر کار تاکید کرده که یارانه هیچکس به خاطر شاخص‌هایی چون دارایی افراد حذف نشده بلکه طبق قانون، سه دهک پردرآمد از فهرست گیرندگان یارانه حذف شده‌اند.

براساس قانون بودجه ۹۵ دولت می‌بایست چهار ماه پس از تصویب این قانون، یارانه نقدی کسانی را که بیش از ۳۵ میلیون تومان درآمد سالانه دارند، قطع کند. مجلس پرداخت یارانه نقدی به این افراد را از ابتدای تیر امسال «تصرف در اموال عمومی و جرم» شناخته بود.

احمد میدری پیش از این گفته بود که تا پایان سال تنها حذف یارانه نقدی۱۰ میلیون نفر امکان‌پذیر است.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در فروردین ۹۵ اعلام کرده بود که حذف یارانه ثروتمندان نه اجرا شدنی است و نه عادلانه.

بر اساس مصوبه مجلس یارانه نقدی کارکنان دولت، قضات، نمایندگان مجلس، اعضای هیات مدیره شرکت‌های خصوصی و دولتی و بانک‌ها، کارکنان و اعضای نیروهای مسلح، پزشکان و دندان‌پزشکان را در صورتی که بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان درآمد ماهیانه داشته باشند، قطع خواهد شد.

همچنین کلیه ایرانیان خارج از کشور و اعضای سه دهک درآمدی بالا در صورتی که در گروه‌های شغلی اعلام شده قرار نگرفته باشند نیز مشمول قطع یارانه نقدی خواهند شد. براساس این قانون افراد مشمول این تبصره در صورت دریافت یارانه نقدی، مجرم شناخته شده و باید دو برابر یارانه دریافتی را به دولت بازگردانند.

در همین زمینه

مخالفت دولت با حذف یارانه ثروتمندان

Share