Share

دو روز پس از پاکسازی ۱۹۸ نفر از کارکنان شرکت خطوط تلفن ثابت ترکیه، ده‌ها تن از کارکنان خطوط هواپیمایی ترکیش ایرلاین برکنار شدند. دلیل اخرا‌ج این افراد ارتباط با جریان گولن و بی‌کفایتی عنوان شد.

Turkish Airlines

خطوط هواپیمایی دولتی ترکیه (ترکیش ایرلاینز) از اخراج ۲۱۱ نفر از همکاران این شرکت خبر داد. ترکیش ایرلاینز چهارمین خط پروازی بزرگ اروپاست.

مسئولان این خطوط دو دلیل برای این تعداد برکناری عنوان کرده‌اند: نخست ارتباط با جریان فتح‌الله گولن و دوم کیفیت کاری نازل این افراد

رسانه‌های ترکیه گزارش داده‌اند که اخراج شدگان شامل خدمه و کادر پرواز، کارکنان اداری و مدیران این شرکت هستند. خبرگزاری دوغان می‌نویسد در بین برکنار شدگان، معاون مدیر امور مالی ترکیش ایرلاینز نیز به چشم می‌خورد.

شرکت‌های دیگری در ترکیه نیز قربانی تسویه حساب‌های دولت اردوغان شده‌اند. شرکت مخابرات ترکیه نیز روز جمعه ۲۲ ژوئیه، ۱۹۸ نفر از کارکنان خود را به اتهام “اقدامات امنیتی” پاکسازی کرد. از برخی مدیران تله کوم ترکیه نیز بازجویی شده است. ۳۰درصد سهام این شرکت در اختیار دولت ترکیه قرار دارد.

اردوغان پس از ناکام ماندن کودتای نظامی در ترکیه، پیوسته فتح‌الله گولن، دوست سابق و دشمن کنونی خود را متهم به طراحی این اقدام کرده و از امریکا خواسته که گولن را به ترکیه تحویل دهد. .گولن از سال‌ها قبل در تبعیدی خودخواسته در پنسیلوانیا زندگی می‌کند.

از ۱۵ ژوئیه که کودتای نظامی در ترکیه شکست خورد، بیش از ۶۰ هزار سرباز، مامور پلیس، قاضی، آموزگار و کارمند اخراج و یا منتظر خدمت شده‌اند. تعداد دستگیرشدگان از مرز ۱۴هزار نفر گذشته است. عفو بین‌الملل می‌گوید شواهد معتبری در اختیار دارد که نشان می‌دهند بازداشت شدگان مظنون به مشارکت در کودتا، در سیاهچال و یا اصطبل و بازداشتگاه‌های غیررسمی نگاهداری می‌شوند و مورد شکنجه و خشونت گسترده قرار می‌گیرند.

در همین زمینه

تمیزلیک اوپراسیونو؛ چنین کنند حاکمان ترک

Share