Share

از ۵ تا ۶ مرداد نخستین کنفرانس اقتصاد آب در ایران برگزار می‌شود. حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو در سخنانی در این کنفرانس هشدار داد که به خاطر کم‌آبی بقای ایران در معرض تهدید قرار گرفته. تأمین آب آشامیدنی نیز هر دم دشوارتر می‌شود.

حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو در همایش اقتصاد آب در تهران

حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو در همایش اقتصاد آب در تهران

در ایران در سال‌های اخیر متوسط بارندگی از ۲۵۰ میلی‌متر به ۲۴۳ میلی‌متر کاهش پیدا کرده و به این ترتیب میزان بارندگی در ایران فقط به اندازه ثلث میزان بارندگی جهانی‌ست.

وزیر نیرو با اشاره به کاهش بارندگی و تغییرات اقلیمی در ایران گفت: «تغییر اقلیم موجب شده که از نظر نوع، شدت و تعداد بارندگی‌ها دچار تغییر شویم و سال‌هاست که گرفتار مشکلات خشکسالی هستیم. حرارت متوسط کشور ما حدود ۲ درجه سانتی‌گراد افزایش یافته و این موضوع، میزان تبخیر آب را افزایش داده است.»

در این میان میزان آب‌های تجدیدشونده هم از متوسط ۱۳۰ میلیارد مترمکعب به متوسط ۱۱۶ میلیارد مترمکعب کاهش یافته است. بنا بر پیش‌بینی حمید چیت‌چیان در سال‌های آینده از این میزان باز هم بیشتر کاسته خواهد شد.

وزیر نیرو در نخستین کنفرانس آب گفت: «اگر میزان استفاده از منابع آب تجدیدپذیر به بالای ۴۰ درصد برسد، منطقه در وضعیت بحرانی قرار دارد و این در حالی است که در حال حاضر در کشور ما بیش از ۸۶ درصد از منابع آب تجدیدپذیر استفاده می‌شود.»

وزیر نیرو تنها راه‌کار مؤثر برای بحران کم‌آبی را صرفه‌جویی در مصرف آب دانست.

حمید چیت‌چیان به دشواری تأمین آب آشامیدنی برای مردم هم اشاره کرد و گفت: «علی‌رغم ساخت سدهای مختلف، باز هم برای تأمین آب آشامیدنی با مشکل مواجه هستیم و در این شرایط، مجبور به اجرای پروژه‌های بزرگی برای انتقال آب شرب هستیم که هزینه‌های سنگینی دارد.»

آلودگی آب اشامیدنی به نیترات و نیتریت و فلزات سنگین و تصفیه آب مشکل دیگری‌ست که دولت با آن درگیر است. تصفیه آب از این عناصر، هزینه آب آشامیدنی را افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر به گفته وزیر نیرو، افزایش قیمت آب به این معنا خواهد بود که اقشار کم‌درآمد جامعه نتوانند هزینه آب اشامیدنی مورد نیاز خود را بپردازند.

نخستین کنفرانس اقتصاد آب، فردا به پایان می‌رسد. «اتاق ایران» یکی از برگزارکنندگان این همایش است.

در همایش اقتصاد آب این موضوعات به بحث گذاشته می‌شود: «ارزش‌گذاری اقتصادی در نظام تخصیص منابع آب»، «مدیریت عرضه، تقاضا و الزامات اقتصادی در مدیریت منابع آب»، «فرصت‌ها و ضرورت‌های سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش خصوصی و عمومی در طرح‌های آب، فاضلاب و نوآوری مالی»، «الزامات اقتصادی در تعیین مدل‌های قیمت‌گذاری آب و خدمات فاضلاب»، «کاربردهای اقتصاد چرخشی در بخش آب»، «اقتصاد آب بدون درآمد، اقتصاد آب و توسعه پایدار و حسابداری آب».

Share